Reklama

Zamach na samorząd

Zamach na samorząd

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Zeszłotygodniowa batalia między koalicją a opozycją o sejmową komisję samorządową warta jest komentarza z dwóch powodów.
P

Po pierwsze - okazało się, że możliwe jest kilkukrotne głosowanie w ciągu jednego posiedzenia Sejmu tego samego wniosku, dopóki wynik nie będzie satysfakcjonujący dla większości sejmowej. Oznacza to złamanie fundamentalnej zasady, że reasumpcja głosowania jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy jego wynik budzi uzasadnione wątpliwości. Po drugie - dokonany zamach na komisję samorządową (podwojenie liczby jej członków, zmiana przewodniczącego) przesądza wprowadzenie do ordynacji samorządowej nowych rozwiązań na dwa miesiące przed wyborami. To kolejny dowód na to, że koalicja rządowa za nic ma utrwalone standardy państwa demokratycznego, zgodnie z którymi zmian w ordynacjach nie dokonuje się tuż przed wyborami. A jeszcze dosadniej trzeba ocenić decyzję tej "nowej" komisji samorządowej o odwołaniu wysłuchania publicznego, czyli nowego, ale powszechnie oczekiwanego instrumentu w...

1663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]