Reklama

Zaklęty krąg

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Świat oczekuje od Papieża, że zachowa status quo dyskursu "tolerancji i dialogu" oraz mitologii "ducha Soboru". Wszystko, co nie daje się wtłoczyć w te narracje, czyni Benedykta XVI "nieczystym", wobec czego nie obowiązuje już zasada tolerancji.
Z

Zdjęcie ekskomuniki z czterech biskupów, wyświęconych w roku 1988 przez abp. Lefebvre’a bez mandatu Stolicy Apostolskiej spowodowało (...) gwałtowną dyskusję, jakiej już od dawna nie doświadczano" - tak rozpoczął list do biskupów Benedykt XVI, sygnalizując, że osobiście zamierza wziąć w tej dyskusji udział. Świat obiegły doniesienia mediów, że Papież w bezprecedensowym liście przeprasza i żałuje. Tymczasem list papieski nie był bezprecedensowy dlatego, że Benedykt XVI "żałował", lecz dlatego, że nawiązując do tradycji listów apostolskich św. Pawła zwrócił się osobiście do biskupów, otwarcie mówiąc o kondycji współczesnego Kościoła i świata.

Magisterium mediów

Teoretycy mediów zwracają uwagę, że współczesne doświadczenie nie jest bezpośrednie, lecz zapośredniczone. Właśnie dlatego ostatnie głosy niepokoju mają źródło nie tylko...

10194

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]