Reklama

Zaćmienie Boga

Zaćmienie Boga

14.06.2006
Czyta się kilka minut
"Współcześnie człowiek stał się dla siebie wielką zagadką i przeżywa najostrzejszy w swojej historii kryzys w odniesieniu do wymiaru rodziny: rodzina stała się celem ataku jak nigdy wcześniej; nowe jej modele niszczą ją; techniki prokreacji eliminują ludzką miłość; polityka kontroli urodzin prowadzi do »demograficznej zimy« (...). Koniecznie trzeba ratować człowieka - czytamy w watykańskim dokumencie, "Rodzina i ludzka prokreacja, zaprezentowanym 6 czerwca w Rzymie.
Kard. Alfonso Lopez Trujilo /fot. KNA-Bild
B

Blisko sześćdziesięciostronicowy dokument Papieskiej Rady ds. Rodziny (PRR), podpisany przez jej przewodniczącego kard. Alfonso Lopeza Trujillo, zasadniczo nie wnosi nic nowego do dotychczasowego nauczania Kościoła, a "tylko" zbiera w jedno jego podstawowe punkty. Mimo to można mówić o pewnym novum: Watykan dawno nie przemawiał tak mocnym językiem. Wynika to z przekonania, że jeszcze nigdy ludzka rodzina "nie była tak zagrożona jak w dzisiejszej kulturze. (...) Nigdy w dziejach ludzkości naturalne instytucje małżeństwa i rodziny nie były ofiarą tak wielu ciężkich ataków". Dramatyzm sytuacji domaga się dramatycznego języka. Pontyfikat Benedykta XVI odkrywa kolejny zasadniczy temat: bezkompromisową obronę tradycyjnego rozumienia małżeństwa i rodziny.

"Rodzina i ludzka prokreacja" składa się z pięciu rozdziałów. W czterech pierwszych znajdujemy diagnozę stanu...

5498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]