Reklama

Za górami są góry

Za górami są góry

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Haitańczycy przybywający do jego szpitala stracili wszystko. Do głowy przychodził im jedynie on - "dokte Paul", który wierzy, że w zawód lekarza wpisana jest rola adwokata najbiedniejszych.
L

Lista tytułów instytucji, które zapraszają go do współpracy, z roku na rok się wydłuża: antropolog i profesor medycyny na uniwersytecie Harvarda, lekarz i epidemiolog szpitala Brigham w Bostonie; współpracował z Bankiem Światowym, fundacją George’a Sorosa i z rządem Fidela Castro. Bill Gates wspierał go milionami, zaś Bill Clinton, specjalny wysłannik ONZ na Haiti, mianował swoim zastępcą.

Paul Farmer zauważył kiedyś żartobliwie, że pomagają mu księża, komuniści i kapitaliści. Gdy poważnieje, mówi, że jest "doktorem ubogich". Rozsiani po świecie pacjenci, którym od ćwierć wieku pomaga - w zapomnianych przez resztę świata wioskach Haiti, w slumsach Limy, więzieniach Syberii - traktują go jak cudotwórcę. Amerykański dziennikarz Tracy Kidder, który poświęcił mu wydaną w 2003 r. książkę "Mountains beyond Mountains", mówi, że to, co robi Farmer i jego...

18440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]