Reklama

Ładowanie...

Za dużo wiem o rewolucji...

03.01.2012
Czyta się kilka minut
Karol Modzelewski: Cenzury już nie ma, ale jest dyktat Jego Wysokości Frazesu. Nie ma cenzury, nie ma dyrygenta, ale jest chór, bo wszyscy trzymają w ręku te same nuty... Rozmawiała Justyna Dąbrowska
Karol Modzelewski, grudzień 2016 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Karol Modzelewski, grudzień 2016 r. / FOT. GRAŻYNA MAKARA
J

Justyna Dąbrowska: Chciałabym o wewnętrznych krajobrazach porozmawiać, a nie o świecie.

Karol Modzelewski: Pytaj, o co chcesz, jak będę rozumiał, o co ci chodzi, to spróbuję odpowiedzieć.

Już trochę żyjesz na tym świecie, prawda?

Siedemdziesiąt cztery lata skończę za miesiąc.

Jest coś, o czym dzisiaj myślisz inaczej niż w młodości?

No, mnóstwo jest takich spraw, które się pozmieniały. Najważniejsze, że dziś wiem, iż człowiek może wpłynąć na historię. Tylko już nie wierzę, że mu wyjdzie, jak sobie umyślił. Bo zawsze wychodzi inaczej.

Kiedy byłeś młody, to co myślałeś?

Kiedy byłem młody, to myślałem, jak mnie nauczyli myśleć. Uczyli mnie najpierw w radzieckim domu dziecka, potem w stalinowskiej podstawówce w Polsce - choć właściwie trudno ją nazwać stalinowską, bo to...

29051

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]