Reklama

Z życia odcinków

11.05.2015
Czyta się kilka minut
Matematycznie zawsze byłem idiotą.
M

Męczyłem się z zadaniem arytmetycznym i geometrycznym, tym na funkcję i rachunek prawdopodobieństwa. Z każdym, niezależnie od trudności. Nawet z takim, co moi licealni koledzy rozwiązywali ze wzruszeniem ramion i szyderstwem: „banał, łatwizna”. Gdy ślęczałem nad pustą pokratkowaną kartką w czasie klasówki, gdy kompromitowałem się przy tablicy – zawsze przysięgałem: „Nigdy, przenigdy nie rozwiążę żadnego równania, omijał będę całki oraz cotangensy”.

Miasto, w którym kończyłem szkołę, było ogrodem. Za licealnym płotem był domek nauczycielski z kwitnącymi wiosną drzewami. Z gabinetu matematyki i pracowni fizyki widać było jezioro. Gdy inni liczyli łuki sinusów albo zgłębiali fale elektromagnetyczne – ja liczyłem fale mknące po wodzie. Marzyłem, że kiedyś odpłynę daleko.

Szkoła z innej epoki. Pełna starych profesorów i intrygujących sprzętów laboratoryjnych. Butelki...

5554

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]