Reklama

Z papieskiej szuflady

Z papieskiej szuflady

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Ta książka wywołała konsternację w Watykanie i burzę w światowych mediach. Pod zarzutem kradzieży opublikowanych w niej dokumentów aresztowany został papieski kamerdyner. Podobno szykują się nowe zatrzymania, i to po obu stronach Spiżowej Bramy.
C

Czy myszkowanie w papieskim biurku można uzasadnić miłością do Kościoła? Czy wyniesienie z gabinetu Benedykta XVI poufnych dokumentów zamieni się w dobry uczynek, gdy ich treść poda się natychmiast do publicznej wiadomości? Takie intencje przyświecać miały grupie pracowników Stolicy Apostolskiej, ukrywających się pod zbiorowym pseudonimem „Maria”, od których Gianluigi Nuzzi otrzymał materiały składające się na książkę „Jego Świątobliwość. Tajne papiery Benedykta XVI” („Sua Santita. Le carte segrete di Benedetto XVI”, wyd. Chiarelletere, Mediolan 2012).

Jak wygląda rzeczywistość?

***

Konstrukcja książki przypomina zawartość opakowania truskawek sprzedawanego w supermarketach: na wierzchu okazałe owoce, pod spodem – mniejsze i nie bardzo świeże. Na początku autor umieścił najbardziej atrakcyjną, jak mu się wydawało, historię zwolnienia Dino Boffo z...

11747

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]