Reklama

Ładowanie...

Z Ostrołęką znowu źle

14.11.2022
Czyta się kilka minut
W

W rankingu nieudolnych inwestycji energetycznych Ostrołęka ustępuje miejsca tylko opuszczonym fundamentom elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Miała tam powstać elektrownia węglowa, choć już przy podpisywaniu umowy w budżecie brakowało 4 mld zł, a eksperci wyliczali, że całość będzie nierentowna. Skończyło się rozbiórką słynnych dwóch wież i, według szacunków NIK, stratą 1 mld 350 mln zł.

W 2021 r. Orlen, właściciel grupy Energa, zdecydował, że projekt trzeba ratować. Z elektrowni węglowej zrobiono gazową, a budowę za 2,5 mld zł powierzono amerykańskiemu GE Power. Teraz, jak podaje „Gazeta Wyborcza”, Amerykanie opuścili plac budowy i żądają 400 mln podwyżki – 16 proc. wartości kontraktu. GE Power deklaruje co prawda „ścisłą współpracę z Energą”, ale przyznaje, że na dalsze działania „ma wpływ przede wszystkim rosyjska inwazja na Ukrainę, co przekłada się w nieprzewidziany sposób i ...

1081

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]