Reklama

Ładowanie...

Z operą i kościołem

22.04.2008
Czyta się kilka minut
Chiny przeżywają rewolucję cywilizacyjną. Przez ostatnie dwie dekady zrobiły to, co Europie zajęło 200 lat. Największe zmiany dotykają wsi - i mają swoją cenę.
C

Chińska wioska może być biedna jak w Afryce. Ale może też mieć anteny satelitarne na każdym dachu. Jeśli ktoś powie, że zna chińską wieś, nie wierzcie mu. Bo to niemożliwe: to największa wieś świata, dwie Unie Europejskie, 900 mln mieszkańców. Setki tysięcy miejscowości, od tropików po Himalaje, tysiące narzeczy, mozaika kultur.

Co je łączy? Książeczka meldunkowa, hukou. Kto się urodził chłopskim synem, zapewne nim zostanie. System meldunkowy to pomysł sowiecki, a w Chinach, które go zaadoptowały w latach 50., nabrał cech feudalnych. Są dwa rodzaje meldunku, wiejski i miejski. Jakby w jednym kraju żyły dwa narody. Prawie miliard Chińczyków ma hukou wiejskie, gorsze. Można mieć meldunek wiejski i mieszkać w mieście, jak można nie mieć obywatelstwa amerykańskiego i mieszkać całe życie w Stanach.

Teraz mówi się, że trzeba zreformować lub znieść...

12254

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]