Reklama

Ładowanie...

Z ojca na syna

14.11.2022
Czyta się kilka minut
D

Do niedawna Uganda uchodziła za oazę wolności i porządku w Afryce. Dziś panujący tu czwartą dekadę władca zamierza przekazać stery potomkowi.

Yoweri Kaguta Museveni objął rządy w 1986 r., wygrywając partyzancką wojnę. Zanim za jego urzędowania kraj okrzyknięto ostoją demokracji, był symbolem tyranii i upadku. Museveni kierował państwem jak partyzancki komendant: rozkazami. Mądrze i sprawiedliwie, ale nie pytając nikogo o zdanie. Ugandę zaczęto stawiać reszcie Afryki za wzór i powoływać się na nią, by zaprzeczyć opinii, iż kontynent jest skazany na klęskę.

Z biegiem lat Museveni stoczył się jednak do roli kacyka, traktującego demokrację jak rytuał. Ostatnie wybory wygrał w 2021 r., mając osiemdziesiątkę na karku. Następne są w 2026 r. i ogłosił, że rządzić już nie musi, a jego syn Muhoozi obwieścił, że widzi siebie w roli prezydenta. Nie byłaby to pierwsza taka sukcesja...

1151

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]