Reklama

Koniec pieśni

Koniec pieśni

w cyklu Strona Świata
16.01.2021
Czyta się kilka minut
Jeśli popularny śpiewak Bobi Wine pokona w ugandyjskich wyborach prezydenckich panującego czwarte dziesięciolecie Yoweriego Museveniego, odeśle na polityczną emeryturę postarzałego rewolucjonistę. Jeśli przegra, nie będzie mu łatwo wrócić na scenę.
Yoveri Museveni pokazuje oznaczony atramentem kciuk, symbolizujący oddany głos w wyborach, Kiruhura (Uganda), 14 stycznia 2021 r. / Fot. Badru Katumba / AFP / East News
M

Museveni, liczący sobie już 76 wiosen, nigdy nie przegrał. W latach 80. wygrał wojny domowe, jakie toczył przeciwko tyranom Idiemu Aminowi (1971-79) i Miltonowi Obotemu (1980-85; wcześniej, jako premier, a potem prezydent, rządził od Dnia Niepodległości w 1962 r. do puczu Amina) i na koniec wojskowemu dyktatorowi Tito Okello (1985-86). Kiedy jako zwycięzca wkraczał do Kampali i – po latach wojny, krwawych tyranii, bezprawia i biedy – obejmował władzę w Ugandzie, miał 41 lat i cieszył się opinią rewolucjonisty.

Komendant i pupil

Rewolucyjnym zapałem i pomysłami, a także wiarą, że poza zachodnią, neoimperialną demokracją i komunistyczną tyranią możliwe są jeszcze inne drogi, nasiąkł podczas studiów w Dar es-Salam, stolicy Tanzanii, będącej w tamtych latach mekką afrykańskich rewolucjonistów i politycznych marzycieli.

Połowa lat 80. była na tym...

12655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]