Reklama

Z frontu walki z pandemią

Z frontu walki z pandemią

14.09.2020
Czyta się kilka minut
R

REINFEKCJE. Media obiegła informacja o ponownym wykryciu ­SARS-CoV-2 u kobiety z Bytomia uznanej wcześniej za ozdrowieńca. Jednak bytomski sanepid nie zalicza tego przypadku jako reinfekcji. Według szefowej sekcji epidemiologii wynik dodatni przeprowadzonego testu świadczy jedynie o obecności „pozostałości materiału genetycznego nieaktywnego już wirusa”. Do tej pory na świecie potwierdzono kilka przypadków ponownej infekcji koronawirusem. W Hongkongu u jednego pacjenta wykryto wirusa innego pod względem genetycznym od tego, którym zaraził się 4,5 miesiąca wcześniej. Druga infekcja była bezobjawowa, ale nie jest to regułą. W Nevadzie stan ponownie zarażonego pacjenta znacznie się pogarszał.

SZCZEPIONKI. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca wstrzymali prace nad szczepionką na koronawirusa, ale po kilku dniach ruszyły one ponownie. Było to związane z niepokojącymi objawami, jakie wystąpiły u jednego ochotnika. Standardem w przypadku takich badań jest zatrzymanie podawania szczepionki kolejnym ochotnikom do czasu wyjaśnienia związku objawów z preparatem. Według „New York Timesa” u pacjenta rozpoznano poprzeczne zapalenie rdzenia, którego objawy nie pokryły się jednak czasowo z podaniem szczepionki – dlatego testy mogą być kontynuowane.

GRYPA. 31 sierpnia zakończyła się zima na półkuli południowej – a wraz z nią wyjątkowo łagodny sezon grypowy. Jak podaje „Economist”, w latach ­2015-19 w Australii co roku notowano średnio 86 tys. przypadków grypy, a w tym roku zachorowało zaledwie 627 osób. Spadła zarazem liczba przeprowadzonych testów – ale tylko o 20 proc. To pokazuje, jaką moc ma mycie rąk, noszenie maseczki i stosowanie się do zasad izolacji społecznej. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]