Reklama

Z dala od serca Europy

Z dala od serca Europy

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Dziś tylko co czwarty Brytyjczyk chce, aby jego ojczyzna pozostała w Unii Europejskiej. Czy Wyspy Brytyjskie opuszczą Unię i wrócą do „splendid isolation”?
N

Na to, że pod koniec następnej kadencji parlamentu Wielka Brytania będzie jeszcze członkiem Unii Europejskiej, szansa jest pół na pół. I to niezależnie od tego, kto będzie wówczas u władzy” – tak uważa Charles Grant, szef Centre for European Reform (CER), think tanku niezależnego, ale generalnie przychylnego Unii.

Pod koniec następnej kadencji – czyli około 2020 r. To wcale nieodległa perspektywa.

Trudno powiedzieć, czy tę opinię należy potraktować jako wyraz optymizmu, czy raczej przejaw pesymistycznego nastawienia autora. Proeuropejska orientacja CER przemawiałaby za drugim wariantem. Z drugiej strony, wobec nasilania się w Wielkiej Brytanii nastrojów bardzo wobec Unii krytycznych czy wręcz otwarcie antyeuropejskich, można równie dobrze stwierdzić, iż 50 proc. szansy na zachowanie członkostwa to dużo.

Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę wyniki najnowszych...

9822

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]