Reklama

"XX - część pierwsza"

"XX - część pierwsza"

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Nie za bardzo znam się na muzyce, znam się trochę na słowach. Jeżeli pozwalam sobie napisać o najnowszej płycie Voo Voo, to dlatego, że lubię ten rodzaj przeżyć, który daje twórczość Wojciecha Waglewskiego i jego przyjaciół, i lubię ten rodzaj słownych splotów, z których Waglewski robi swoje teksty. Nowa płyta jest na jubileusz 20-lecia pracy twórczej; jest paradoksem, że zespół, którego lider lubi śpiewać o tym, iż nie musi chcieć i najchętniej robiłby nic, przez dwie dekady pracował tak ciężko (blisko 30 płyt) i tak twórczo. Nowa płyta to również dowód pracowitości i kreatywności. Jest naprawdę n o w a - nic tu nie jest odświeżone i sprzedane po raz drugi.
J

Jak cała twórczość Voo Voo, także i ta płyta jest różnorodna stylistycznie. Są na niej taneczne, “dancingowe" kawałki przywołujące atmosferę zabawy nad ranem, kiedy zmęczonych ludzi dotyka nagle “wielki smutek świata" (określenie Stachury) albo zbiera im się na miłość (“Lustro", “Ckni się"). Jest sporo jazzowania i swingowania, doskonale pasującego do tekstów o umykającym czasie, zabieganiu i konieczności uświadomienia sobie “dokąd biegnę i w sumie po kiego" (“Kręcę"). Jest surowa gitarowa ballada (“Napity") i są rozmaite zabawy dźwiękami, które zakłócają linię melodyczną, ale pomagają słowom. Są wreszcie na wpół żartobliwe ukłony w stronę Beatlesów (“Państwo się znudziło"), a może bardziej nawet - Czerwonych Gitar (“Sej"). Całość zamyka energetyzująca “wyszałka", w której obok Waglewskiego-ojca hałasy robią Waglewscy-synowie: Emade i Fisz.

Płytę spaja...

2074

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]