Reklama

X + Y = Jan Paweł II

X + Y = Jan Paweł II

02.12.2019
Czyta się kilka minut
„Oblicz, ile kremówek zjadł Karol Wojtyła” – oto zadanie dla uczestników matematycznego konkursu dla podstawówek.
fot. Silar / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia
fot. Silar / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia
K

Krakowska Matematyka” to konkurs organizowany w małopolskich podstawówkach przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Każda edycja ma temat przewodni: w tym roku to życie Karola Wojtyły.

Uczniowie mierzyli się z 13 zadaniami: od prostych („Za uchwałą ustanawiającą rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II głosowało 417 posłów, przeciw było 4, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ilu posłów było nieobecnych tego dnia, jeśli wiadomo, że wszystkich posłów jest 460?”) do wymagających nieco większej sprawności w operowaniu liczbami („Jan Paweł II wspominał, że po maturze poszedł z kolegami na ciastka, czyli słynne kremówki. Zwykle za wszystkie kremówki płacił ten, kto zjadł ich najmniej. Karol zjadł wtedy więcej niż 10 kremówek, ale nie wygrał ani nie przegrał. Kolega, który wygrał, zjadł mniej niż 20 kremówek. Ile kremówek zjadł wtedy Karol, a ile zwycięzca? Wiemy, że zwycięzca zjadł o 4 kremówki więcej od Karola, a obaj razem zjedli więcej niż 26, ale mniej niż 30”).

Na deser należało obliczyć obwód tacy, na której leżały kremówki. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]