Reklama

Ładowanie...

Wytrych w lustracji

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Rzecznik Interesu Publicznego - prokurator lustracyjny Bogusław Nizieński (którego kadencja wkrótce się kończy) ogłosił w mediach, że z Instytutu Pamięci Narodowej dotarły do niego niedawno nowe materiały, pochodzące z tzw. zbiorów zastrzeżonych Wojskowych Służb Informacyjnych. Konsekwencją może być zatem - jak sugeruje w tytule na pierwszej stronie dziennik Rzeczpospolita z 9 lipca - rozpoczęcie od początku lustracji ok. 18 tys. osób pełniących ważne stanowiska publiczne i już raz zweryfikowanych.
N

Nizieński oskarżył równocześnie IPN, że do niedawna w ogóle nie sprawdzał, czy materiały o ewentualnej przeszłości agenturalnej weryfikowanych osób nie znajdują się także w zastrzeżonych zbiorach WSI. Prezes IPN prof. Leon Kieres odrzuca zarzuty: dowodzi, że Instytut od początku dokonywał stosownych kwerend we wszystkich dostępnych mu w danym momencie zbiorach, tyle że wgląd do najtajniejszych akt WSI uzyskał dopiero przed miesiącem - i od tego też czasu uwzględnia je w analizach dla prokuratora lustracyjnego. Przy okazji Kieres opisał publicznie historię długiej walki, jaką toczył IPN z WSI o badania zbiorów zastrzeżonych.

Obu urzędnikom można oczywiście postawić zarzut pasywności (czynią to m.in. członkowie sejmowej komisji służb specjalnych): Rzecznik Nizieński nie zgłaszał jakoś wcześniej, że akta, na podstawie których wydaje wyroki lustracyjne mogą być...

1313

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]