Reklama

Wytrych w lustracji

Wytrych w lustracji

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Rzecznik Interesu Publicznego - prokurator lustracyjny Bogusław Nizieński (którego kadencja wkrótce się kończy) ogłosił w mediach, że z Instytutu Pamięci Narodowej dotarły do niego niedawno nowe materiały, pochodzące z tzw. zbiorów zastrzeżonych Wojskowych Służb Informacyjnych. Konsekwencją może być zatem - jak sugeruje w tytule na pierwszej stronie dziennik Rzeczpospolita z 9 lipca - rozpoczęcie od początku lustracji ok. 18 tys. osób pełniących ważne stanowiska publiczne i już raz zweryfikowanych.
N

Nizieński oskarżył równocześnie IPN, że do niedawna w ogóle nie sprawdzał, czy materiały o ewentualnej przeszłości agenturalnej weryfikowanych osób nie znajdują się także w zastrzeżonych zbiorach WSI. Prezes IPN prof. Leon Kieres odrzuca zarzuty: dowodzi, że Instytut od początku dokonywał stosownych kwerend we wszystkich dostępnych mu w danym momencie zbiorach, tyle że wgląd do najtajniejszych akt WSI uzyskał dopiero przed miesiącem - i od tego też czasu uwzględnia je w analizach dla prokuratora lustracyjnego. Przy okazji Kieres opisał publicznie historię długiej walki, jaką toczył IPN z WSI o badania zbiorów zastrzeżonych.

Obu urzędnikom można oczywiście postawić zarzut pasywności (czynią to m.in. członkowie sejmowej komisji służb specjalnych): Rzecznik Nizieński nie zgłaszał jakoś wcześniej, że akta, na podstawie których wydaje wyroki lustracyjne mogą być...

1313

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]