Reklama

Wymowa Auschwitz

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Piotr Cywiński: Nic nie zwalnia nas z obowiązku niesienia pomocy zagrożonym. Takie jest przesłanie spotkania Franciszka ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. W dzisiejszym świecie chyba nie trzeba dopowiadać, że jest to bardzo wyraźny sygnał.
A

ANNA GOC: Wizyta Franciszka w Auschwitz przebiegała w ciszy, bez przemówień. Dla wielu był to najważniejszy gest Franciszka z tej wizyty. Ale pojawiły się też głosy, że czegoś zabrakło. 

PIOTR CYWIŃSKI, dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau: To nie była wizyta, podczas której nie padły żadne słowa.
Po pierwsze, na prośbę Franciszka, wybrzmiał psalm.

Po drugie, papież, choć przez chwilę, rozmawiał z wieloma byłymi więźniami, którzy mieli okazję poświadczyć o tym, co tu przeszli.

Po trzecie – spotkał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. To, że reszta wizyty odbyła się w ciszy, było osobistą wolą Franciszka. Konsultował z rabinem Abrahamem Skórką wymowę tej ciszy. Wiem, że rabin ją popierał.

Jak Pan interpretuje ten gest? 

Przejście przez obóz w skupieniu i modlitwie odczytuję jako chęć...

6507

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]