Reklama

Wymowa Auschwitz

Wymowa Auschwitz

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Piotr Cywiński: Nic nie zwalnia nas z obowiązku niesienia pomocy zagrożonym. Takie jest przesłanie spotkania Franciszka ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. W dzisiejszym świecie chyba nie trzeba dopowiadać, że jest to bardzo wyraźny sygnał.
A

ANNA GOC: Wizyta Franciszka w Auschwitz przebiegała w ciszy, bez przemówień. Dla wielu był to najważniejszy gest Franciszka z tej wizyty. Ale pojawiły się też głosy, że czegoś zabrakło. 

PIOTR CYWIŃSKI, dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau: To nie była wizyta, podczas której nie padły żadne słowa.
Po pierwsze, na prośbę Franciszka, wybrzmiał psalm.

Po drugie, papież, choć przez chwilę, rozmawiał z wieloma byłymi więźniami, którzy mieli okazję poświadczyć o tym, co tu przeszli.

Po trzecie – spotkał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. To, że reszta wizyty odbyła się w ciszy, było osobistą wolą Franciszka. Konsultował z rabinem Abrahamem Skórką wymowę tej ciszy. Wiem, że rabin ją popierał.

Jak Pan interpretuje ten gest? 

Przejście przez obóz w skupieniu i modlitwie odczytuję jako chęć...

6507

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]