Wymazana wina

Legendarny amerykański kaznodzieja, bp Fulton Sheen, został kiedyś wezwany do umierającej kobiety na Bronxie. Leżała w zalatującym stęchlizną mieszkaniu, typowym dla melin, jakich pełno w tej dzielnicy. Kitty, bo tak miała na imię, została otruta przez swojego męża, ponieważ jej "praca na ulicy nie przynosiła dochodów. Zapytana o pragnienie przyjęcia sakramentów odpowiedziała, że nie jest godna, bo jest najgorszą z dziewczyn Nowego Jorku.

29.01.2007

Czyta się kilka minut

Ks. Sheen przytomnie odparował, że najgorszą być nie może, ponieważ najgorsza z pewnością powiedziałaby o sobie, że jest najlepszą. Po czym opowiedział kilka przypowieści, co zachęciło Kitty do wyspowiadania się i przyjęcia sakramentu chorych. Ku zdumieniu wielu, doznała natychmiastowego fizycznego i duchowego uzdrowienia, a wkrótce potem wróciła na ulicę w charakterze świadka wiary. Dawnych klientów i koleżanki odsyłała do ks. Sheena. Przedstawiali mu się w prostych słowach: "Proszę księdza, to ja jestem tą osobą, o której mówiła Kitty".

Każda autentyczna misja chrześcijanina zaczyna się od doświadczenia dystansu dzielącego człowieka i Boga. Dramat wezwania ma swój początek w klimacie pustki i osamotnienia, odsłaniającego sekrety duszy wezwanego. Tak chyba można opisać stanięcie w obliczu Boga i przeżycie niespodziewanej śmierci jakiejś cząstki mnie samego, podczas gdy brak pewności, że inna część, ta najbardziej wartościowa, pozostanie przy życiu i zostanie ocalona. Wielki fenomenolog religii Rudolf Otto nazwał to doświadczenie misterium tremendum i fascinosum. W osobie Piotra widać jak na dłoni pewien rodzaj fascynacji osobą Jezusa i Jego Słowem. Ta fascynacja doprowadziła prostego galilejskiego rybaka do podjęcia czynu zupełnie nieracjonalnego: "Na Twoje Słowo, zarzucę sieci". Można powiedzieć, że doszło tu do swoistej transgresji, a cudowny połów ryb był jedynie znakiem i zapowiedzią innego wydarzenia. Właściwym skutkiem pierwotnej fascynacji Jezusem jest misterium tremendum: "Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem grzesznym człowiekiem".

Poczucie niegodności jest niemal normą powołania. Prorok Izajasz doświadcza takiego stanu wobec daru ekstatycznej wizji Boga w świątyni jerozolimskiej. Św. Paweł nazywa się poronionym płodem. Piotr uznaje się grzesznym, czyli wyznaje, że jest niegodny życia w towarzystwie Jezusa. Kitty uważa się za najgorszą z dziewczyn. Paradoksalnie właśnie wtedy, gdy człowiek mówi: "nie jestem godny, nie mogę, nie umiem i nie potrafię", jest wezwany do misji.

Dobrze się o tym mówi, jeśli dotyczy to teoretycznych rozważań zza biurka. Jednak jeden szczegół tej historii uwiera jak kamień w bucie: żaden z przytoczonych bohaterów nie został powołany w trybie warunkowym. Nie usłyszeli: "chodź za mną, pod warunkiem, że będziesz pamiętał o swoim grzechu i odtąd zawsze będziesz pokutował". Usłyszeli: "nie bój się". Oznacza to tylko jedno. Na nic zdaje się taplanie we własnej przeszłości z pominięciem perspektywy przebaczania i pojednania. Rybakiem ludzi jest ten, kto wie, że potrzebują oni sił i nadziei, aby żyć w świecie pełnym niesprawiedliwości. Bo ludzie potrzebują otuchy, aby dostrzec, że niezależnie od ich skromnych wysiłków i ciągle pustych łodzi życia może wydarzyć się cud. To może dać im ktoś, kogo wina została bezwarunkowo wymazana. To możesz być także ty.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2007