Reklama

Ładowanie...

Wydarzenie roku 2008 według abp. Józefa Życińskiego

15.12.2008
Czyta się kilka minut
Uważam, że przyznanie nagrody Templetona ks. prof. Michałowi Hellerowi [to coroczna nagroda w wysokości ponad 1,6 mln. dolarów przyznawana od 1973 r. za naukowe osiągnięcia interdyscyplinarne - przyp. red.] stanowi ważne i optymistyczne wydarzenie minionego roku.
J

Jest ono tym ważniejsze, że dorobek intelektualny ks. Hellera stanowi praktyczną realizację tej wizji wielkiego dialogu religii i nauki, którą konsekwentnie ukazywał Jan Paweł II, choćby w słynnym liście do George’a Coyne’a.

Dorobek ten uważam również za praktyczną realizację duchowości Nazaretu; jest w nim świadectwo cichych zmagań złączone ascezą wybraną w imię poszukiwania prawdy. Jest wreszcie bezinteresowność wyrażona w poświęceniu całej nagrody na badania interdyscyplinarne prowadzone przez UJ i PAT. Nie wszyscy potrafią zrozumieć wielkoduszność tej decyzji. Nawet książę Filip podczas wręczania nagrody mówił do laureata: "Szkoda, mógł sobie Ksiądz chociaż jakąś skromną część zatrzymać dla siebie". Jak to dobrze, że w naszym środowisku istnieją mistrzowie samotniczej refleksji, którzy potrafią nie zatrzymywać niczego dla siebie.

not. TPo...

1151

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]