W 80 lat dookoła Wszechświata

Z okazji jubileuszu 80 urodzin ks. prof. Michała Hellera Centrum Kopernika i "Tygodnik Powszechny" przygotowały specjalny dodatek "W 80 lat dookoła Wszechświata".

Od GUŁAG-u do Pałacu Buckingham, od członka dziecięcego gangu w Ałdanie po kawalera Orderu Orła Białego, członka Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i laureata Nagrody Templetona. W najnowszym (12/2016) "Tygodniku" znajdą Państwo przewodnik po życiu i twórczości Księdza Profesora Michała Hellera – najlepszego we Wszechświecie przewodnika po Wszechświecie.

Profesor Michał Heller, światowej sławy filozof, kosmolog i teolog, przez większość swojego życia prowadził czytelników swoich książek i artykułów oraz słuchaczy audycji radiowych i wykładów w pasjonującej podróży po Wszechświecie – budzącym grozę swym ogromem, ale i zachwycającym Pięknem i Racjonalnością. Osiemdziesiąte urodziny Profesora Hellera to znakomita okazja, by zaprosić wszystkich Czytelników i Słuchaczy w równie pasjonującą podróż po Wszechświecie przemyśleń i dokonań naukowych Profesora Hellera, odkrywanym przez Jego przyjaciół, uczniów i współpracowników.

Jak zdyscyplinować własny umysł? Należy nie przywiązywać się do swoich przekonań, a gdy wnioski przestaną pasować do świata, trzeba zmieniać własne założenia –  radzi prof. Bartosz Brożek, opierając się na wskazówkach udzielonych przez Jubilata. Myślenie zgodne z postulatami Michała Hellera nie jest łatwe, bowiem wymaga przełamania naturalnych skłonności naszego umysłu do poszukiwania trwałego gruntu, ale tylko takie myślenie chroni przed popadaniem w irracjonalne fundamentalizmy.

Na pograniczu tak różnych od siebie – a czasem nawet skonfliktowanych – dyscyplin: filozofii, matematyki, nauk przyrodniczych i teologii, tak jak na każdej granicy pomiędzy zwaśnionymi stronami, czyha wiele niebezpieczeństw – można narazić się na ostrzał prowadzony z każdej strony. A jednak Michał Heller – myśliciel pogranicza – nie tylko upodobał sobie przebywanie w takich warunkach, ale znalazł tam swoją niszę, w której tworzy dzieła posiadające charakterystyczną głębię – przekonuje dr Łukasz Kurek, opisując programy badawcze ks. Hellera „filozofii w nauce” i „teologii nauki”.

Dr Michał Eckstein i Tomasz Miller opisują długą drogę prowadzącą przez coraz bardziej abstrakcyjne struktury matematyczne, takie jak przestrzenie różniczkowe, geometrie nieprzemienne i teorię kategorii, która prowadzi Michała Hellera do lepszego rozumienia Wszechświata.

W rozmowie z Wojciechem Bonowiczem, Bartoszem Brożkiem i Zbigniewem Lianą Michał Heller przedstawia historię powstania głośnego listu Jana Pawła II do dyrektora Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego George’a Coyne’a SJ na temat relacji nauki i religii. Powstanie listu było reakcją Jana Pawła II na podmienienie przez watykańskich urzędników tekstu papieskiego wystąpienia, przygotowanego m.in. przez Coyne’a i Hellera.

Choć jezuicką sutannę – pożyczoną od przyjaciela z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego – Ksiądz Heller założył tylko raz w życiu, na spotkanie z Janem Pawłem II, możemy uznać Jubilata za idealny przykład naukowca-jezuity, specjalizującego się w głoszeniu Ewangelii dla inteligencji – przekonuje, oczywiście jezuita – dr Jacek Prusak.

Dr Mateusz Hohol przedstawia swój subiektywny przewodnik po książkach Jubilata, których lektura towarzyszyła mu od lat szkolnych, przez studia, po pracę naukową. Pokazuje przy tym różne oblicza Profesora Hellera – uczonego zaineresowanego ewolucją kosmosu, życia i nauki, a także poezją matematycznego Wszechświata. Przekonuje, że umysł Księdza Hellera w sposób mistrzowski łączy humanistykę i nauki ścisłe, nie wprawiając przy tym swoich czytelników w zakłopotanie.  Z kolei Łukasz Kwiatek śledzi wartości, które Michał Heller odkrywa w nauce: Prawdę, Piękno i Dobro. To one decydują o tym, że fizyka może być nauką humanistyczną, stanowią pomost pomiędzy nauką a humanistyką i sprawiają, że w wielkich uczonych jest coś z wielkich artystów.

Michał Heller na wiele sposobów wpływa na setki tysięcy ludzi, co wywołuje efekt zauważalny na poziomie całej kuli ziemskiej. Dowodzi tego tekst dr. Łukasza Lamży, poparty szczegółowymi obliczeniami, wykonanymi specjalnie na potrzeby naszego dodatku, w którym autor opisuje wpływ Księdza Hellera na globalne ocieplenie.

W dodatku publikujemy również anegdoty uczniów, przyjaciół i współpracowników Księdza Profesora. Dowiemy się z nich m.in.: Co jest gorsze od zaproszenia na wykład? Czym grozi czytanie książek teologicznych na głos w podróży? Jak siedzi się za sterami Concorde’a? Komu przeszkadza kosmiczna inflacja? O czym marzy Żenia na zabawie w starożytnym towarzystwie? Bez czego nie może udać się żaden wakacyjny wyjazd? Kiedy Ksiądz Heller zapomina o (prawie) całym Wszechświecie?

Dodatek „W 80 lat dokonała Wszechświata” zawiera także „czasoprzestrzeń Hellera” – ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami prezentację najważniejszych wydarzeń z życia Jubilata: od zesłania na Syberię, przez lata szkolne, święcenia kapłańskie w Mościcach, studia z filozofii przyrody na KUL-u, doktorat i habilitację, przyjaźń z Józefem Życińskim, zagraniczne podróże, ponad tysiąc publikacji, lawinę nagród i wyróżnień. Choć życie Księdza Hellera pełne było przypadków, to przecież – jak pisze on sam – „przypadki i zjawiska losowe są wkomponowane – bez luk i dziur – w Zamysł Boga, którego realizacją jest Wszechświat, w jakim żyjemy”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]