Reklama

Wybór, jaki mamy

Wybór, jaki mamy

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Mój przyjaciel, który jest sędzią piłkarskim i równocześnie radnym w naszej dzielnicy, wpadł na pomysł, żeby dzieciom, które w czasie wakacji zostają w mieście, zorganizować przedpołudniowe zajęcia. Codziennie z pomocą dwójki trenerów urządza konkursy, wyścigi i mecze, zabiera uczestników na basen, a nawet za drobną opłatą zapewnia im obiad. Na zajęciach zjawiało się z początku 40 dzieci, teraz ich liczba sięga już 70, bo zdesperowani rodzice, którzy w tym czasie muszą pracować i nie mają gdzie zostawić potomstwa, dają znać jedni drugim, że jest ktoś, kto może rozwiązać ich problem. Z zapału jednego człowieka i życzliwości kilku innych zrodziło się coś, co przynosi korzyść wielu.
W

W podobną działalność zaangażowała się też moja przyjaciółka, która pracuje w jednym z krakowskich domów kultury. Na zajęciach (artystycznych) również jest nadkomplet; prawdę mówiąc, gdyby dzieci zjawiło się jeszcze więcej, nie zmieściłyby się w sali, którą dysponuje ośrodek. A odmawiać jest bardzo trudno. Za to satysfakcja jest ogromna: kiedy rodzice po kilku godzinach zjawiają się, żeby odebrać swoje pociechy, te schylają ze śmiechem główki i udają, że ich nie ma - bo nie chcą jeszcze wracać do domu.

Tak wygląda polityka prorodzinna prowadzona od dołu, siłami samego społeczeństwa. Dobrze, że zapaleńcom udaje się znaleźć jakieś pieniądze, dobrze, że samorząd pomaga. Naprawdę nie potrzeba tak wiele, żeby również w mniejszych miastach i na wsiach pojawiły się podobne inicjatywy.

Oczywiście, można też - jak by to powiedzieć? - wybrać spokój....

2430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]