Reklama

Ładowanie...

www.evidenceincamera.co.uk

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Obóz w Oświęcimiu; sceny bitewne z lądowania w Normandii w czerwcu 1944, tak dokładne, że widać niesione przez fale ciała poległych alianckich żołnierzy; pancernik “Bismarck" ukryty w maju 1941 w norweskim fiordzie, na tydzień przed jego zatopieniem... To niektóre z supertajnych 60 lat temu zdjęć, jakie każdy użytkownik internetu może oglądać od minionego poniedziałku. Tego dnia, 19 stycznia, brytyjskie archiwum narodowe udostępniło na specjalnej stronie internetowej pierwsze z pięciu milionów fotografii z czasów II wojny światowej, wykonanych nad okupowaną przez Niemców Europą przez samoloty rozpoznawcze brytyjskiego lotnictwa.
Z

Zainteresowanie było tak wielkie, że już następnego dnia niemal nie sposób było dostać się na stronę www.evidenceincamera.co.uk - aż tylu użytkowników internetu chciało równocześnie z niej skorzystać i obejrzeć wstrząsające dokumenty historii, zrobione często w dramatycznych okolicznościach. Alianccy piloci, prowadzący rozpoznanie fotograficzne, swoje zadanie wykonywali w warunkach ekstremalnych: ich myśliwce, wyposażone w najnowocześniejsze wówczas kamery, najczęściej nie były uzbrojone (aby zmniejszyć ich wagę i przez to zwiększyć szybkość), a zdjęcia wykonywały z niebezpiecznie niskiego pułapu. Wielu z nich zginęło; np. Michael Suckling, który wykrył “Bismarcka" w norweskiej zatoce i sfotografował go - co pozwoliło uruchomić na czas brytyjską flotę i w efekcie doprowadziło do osaczenia i zatopienia niemieckiego pancernika na Atlantyku - poległ miesiąc później. Ich ofiara...

4653

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]