Reklama

Wstęp

Wstęp

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Nagrody, takie jak przyznawana już po raz siódmy Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius”, służą nie tylko ustalaniu literackiej hierarchii.
W

Wyznaczają też przestrzeń do mówienia o – marginalizowanej na co dzień – poezji. Tą przestrzenią jest również niniejszy dodatek do „Tygodnika Powszechnego”. Prezentujemy w nim wywiad z tegorocznym laureatem nagrody za całokształt twórczości Darkiem Foksem, szkic o jego poezji, omówienia wszystkich nominowanych książek oraz głos przewodniczącego jury, prof. Jacka Łukasiewicza.
Do tegorocznej edycji zgłoszono 134 wydane w ubiegłym roku książki. Sześciu jurorów nominowało siedem tytułów w kategorii książka roku i trzy w kategorii debiut roku. Który z nich zwycięży, dowiemy się już 17 maja podczas gali, która odbędzie się o godz. 19 we Wrocławskim Teatrze Lalek. Laureaci odbiorą statuetki oraz nagrody pieniężne: 100 tys. zł nagrody za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut roku. Nominowanym twórcom gratulujemy, jurorom życzymy najlepszego wyboru, a czytelnikom – przyjemności z czytania poezji i o poezji.

Autor artykułu

Kalina Błażejowska
Absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa, autorka nominowanej do Nagrody Literackiej Gryfia biografii Haliny Poświatowskiej „Uparte serce” (Znak 2014). Laureatka Grand Prix Nagrody...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]