Reklama

Wstęp

Wstęp

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Na początku XXI w. zaobserwować można było w Polsce wzmożone zainteresowanie przeszłością, którego rezultatem był rozwój odmiennych i nierzadko sprzecznych ze sobą spojrzeń na historię.
Okładka dodatku "Genealogie pamięci"
K

Kontrowersje i konflikty wokół spraw historycznych pojawiły się też w wielu innych krajach. Okazało się, że dyskurs historyczny, prowadzony nieumiejętnie lub ze złą wolą, jeśli nawet dotyczy stosunkowo odległych wydarzeń, wciąż jeszcze jest w stanie wyrządzać szkody w stosunkach międzynarodowych.
Z przekonania o potrzebie dialogu na temat przeszłości wyrosła Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana przez ministrów kultury Polski, Niemiec, Węgier i Słowacji, wspierana także przez Czechy, Austrię i Rumunię. Sieć – poprzez działania edukacyjne, naukowe i multimedialne – wspiera badanie, dokumentowanie, a nade wszystko upowszechnianie wiedzy o historii Europy XX w., zwłaszcza o jej trudnych dziejach wojen i totalitaryzmów oraz sprzeciwu i oporu wobec zniewolenia.
Jednym z głównych działań Sieci są „Genealogie pamięci” – projekt, który wspiera dialog między naukowcami z różnych krajów, w szczególności promując badania pamięci prowadzone w krajach Europy Środkowej i Wschodniej; prezentuje także szerszemu gronu odbiorców tematy dotychczas porusza­ne tylko w środowiskach akademickich. Co roku organizowana jest międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona interdyscyplinarnym badaniom nad pamięcią.
Rozliczenia z przeszłością są wspólnym problemem społeczeństw, które przeszły transformację – Polska nie jest tu wyjątkiem. O różnorodności doświadczeń w tym zakresie dyskutowali badacze z wielu krajów podczas warszawskiej konferencji „Prawne ramy pamięci. Sprawiedliwość okresu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej” (27–29 listopada). Niemal 25 lat po przemianach, które rozpoczęły się w roku 1989, o transformacji i rozliczeniach można już mówić z pewnym dystansem, ale równocześnie problematyka ta jest ciągle żywa. Konferencja „Prawne ramy pamięci” pokazała różne drogi, jakimi społeczeństwa środkowo- ­i ­wschodnioeuropejskie dążyły do rozliczenia z przeszłością, a także na jakim etapie znajdują się obecnie. Na konkretnych przykładach, takich jak lustracja, restytucja mienia czy instytuty pamięci narodowej ukazane zostało znaczenie regulacji prawnych. Przyjęte rozwiązania prawne wpłynęły – i nadal wpływają – na codzienne życie wielu „zwykłych” obywateli, na funkcjonowanie instytucji państwa i relacje społeczne.

DODATEK SPECJALNY | Redakcja: Marcin Żyła

Dodatek powstał we współpracy z: EUROPEJSKA SIEĆ PAMIĘĆ I SOLIDARNOŚĆ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]