Wstęp

Na początku XXI w. zaobserwować można było w Polsce wzmożone zainteresowanie przeszłością, którego rezultatem był rozwój odmiennych i nierzadko sprzecznych ze sobą spojrzeń na historię.

09.12.2013

Czyta się kilka minut

Okładka dodatku "Genealogie pamięci" /
Okładka dodatku "Genealogie pamięci" /

Kontrowersje i konflikty wokół spraw historycznych pojawiły się też w wielu innych krajach. Okazało się, że dyskurs historyczny, prowadzony nieumiejętnie lub ze złą wolą, jeśli nawet dotyczy stosunkowo odległych wydarzeń, wciąż jeszcze jest w stanie wyrządzać szkody w stosunkach międzynarodowych.

Z przekonania o potrzebie dialogu na temat przeszłości wyrosła Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana przez ministrów kultury Polski, Niemiec, Węgier i Słowacji, wspierana także przez Czechy, Austrię i Rumunię. Sieć – poprzez działania edukacyjne, naukowe i multimedialne – wspiera badanie, dokumentowanie, a nade wszystko upowszechnianie wiedzy o historii Europy XX w., zwłaszcza o jej trudnych dziejach wojen i totalitaryzmów oraz sprzeciwu i oporu wobec zniewolenia.

Jednym z głównych działań Sieci są „Genealogie pamięci” – projekt, który wspiera dialog między naukowcami z różnych krajów, w szczególności promując badania pamięci prowadzone w krajach Europy Środkowej i Wschodniej; prezentuje także szerszemu gronu odbiorców tematy dotychczas porusza­ne tylko w środowiskach akademickich. Co roku organizowana jest międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona interdyscyplinarnym badaniom nad pamięcią.

Rozliczenia z przeszłością są wspólnym problemem społeczeństw, które przeszły transformację – Polska nie jest tu wyjątkiem. O różnorodności doświadczeń w tym zakresie dyskutowali badacze z wielu krajów podczas warszawskiej konferencji „Prawne ramy pamięci. Sprawiedliwość okresu transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej” (27–29 listopada). Niemal 25 lat po przemianach, które rozpoczęły się w roku 1989, o transformacji i rozliczeniach można już mówić z pewnym dystansem, ale równocześnie problematyka ta jest ciągle żywa. Konferencja „Prawne ramy pamięci” pokazała różne drogi, jakimi społeczeństwa środkowo- ­i ­wschodnioeuropejskie dążyły do rozliczenia z przeszłością, a także na jakim etapie znajdują się obecnie. Na konkretnych przykładach, takich jak lustracja, restytucja mienia czy instytuty pamięci narodowej ukazane zostało znaczenie regulacji prawnych. Przyjęte rozwiązania prawne wpłynęły – i nadal wpływają – na codzienne życie wielu „zwykłych” obywateli, na funkcjonowanie instytucji państwa i relacje społeczne.


DODATEK SPECJALNY | Redakcja: Marcin Żyła


Dodatek powstał we współpracy z: EUROPEJSKA SIEĆ PAMIĘĆ I SOLIDARNOŚĆ

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2013

Artykuł pochodzi z dodatku „Genealogie pamięci