Reklama

„Wspomaganie” biskupów

„Wspomaganie” biskupów

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Z

Zaskoczenie, jakie wywołało otwarcie przez Franciszka w adhortacji „Amoris laetitia” możliwości komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach, i zwlekanie z ogłoszeniem przez polski Episkopat wytycznych, mających adaptować dokument do polskich warunków, wykorzystały środowiska konserwatywne: blisko 120 tys. osób podpisało petycję do przewodniczącego Episkopatu, wzywającą do obrony doktryny, którą zdaniem inicjatorów – Instytutu Ks. Piotra Skargi – reprezentuje nauczanie Jana Pawła II.

Twórcy petycji wykorzystują pewien fortel – literalnie nie krytykują papieża, bronią zaś doktryny przed zbyt liberalną interpretacją adhortacji zaproponowaną przez Episkopat Niemiec. Problem w tym, że Franciszek potwierdził zamiar otwarcia doktryny, publikując w oficjalnym watykańskim roczniku list do biskupów argentyńskich, w którym uznaje ich interpretację (możliwość komunii osób rozwiedzionych w wyjątkowych okolicznościach) za miarodajną. Akcja „Polska zawsze wierna” obliczona jest więc na to, że polscy biskupi publicznie wystąpią przeciwko papieżowi.

Nie sądzę, by było to możliwe. Faktem jest jednak, że Episkopat jest w trudnej sytuacji, bo szybkie otwarcie doktryny w polskich warunkach wywołuje, jak widać, kontrowersje. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Polski Kościół Narodowy coraz bardziej realny. To naruszenie dogmatu nieomylności papieża.

Od dłuższego czasu polscy biskupi sprawiają wrażenie, jakby nowy papież ich nie dotyczył... Natomiast jest to raczej naruszenie kościelnej zasady obediencji. Dogmat o nieomylności jest dość precyzyjny i rzadko wykorzystywany. ;-)
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]