Reklama

Wsparcie najsłabszych

Wsparcie najsłabszych

12.07.2021
Czyta się kilka minut
P

Powikłania pocovidowe były przyczyną śmierci jezuity Stana Swamy’ego, ikony walk o prawa indyjskich Adiwasi, przedstawicieli plemion uważanych za rdzennych, przedaryjskich mieszkańców Indii. Zakonnik przebywał w areszcie od jesieni ub. roku. Władze odmawiały mu zwolnienia, mimo że cierpiał na zaawansowaną chorobę Parkinsona.

Zakonnika aresztowano pod zarzutem działalności terrorystycznej. Pretekstem stała się jego obecność w kręgu tzw. wydarzeń w Koreagon Bhima w 2018 r., gdzie doszło do zamieszek w trakcie obchodów 200. rocznicy bitwy, w której brytyjskie oddziały złożone głównie z zaliczanego do Adiwasi plemienia Maharów pokonały siły ostatniego z władców (peśwa) państwa Marathów. Przedstawiciele najniższych klas społecznych wspominają tę bitwę jako triumf nad feudalizmem, rządzący nacjonaliści z BJP próbują natomiast ją marginalizować jako część dziedzictwa kolonialnego.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]