Reklama

Wsi spokojna, wsi wesoła

Wsi spokojna, wsi wesoła

06.08.2018
Czyta się kilka minut
Że polska wieś się zmienia, każdy widzi. Mało kto pamięta studnie z wiadrem na łańcuchu, furmanki i stada krów na drogach, gromady ludzi uwijających się na polu podczas żniw, siano­kosów i wykopków.
GRAŻYNA MAKARA
K

Kiedy wójt wsi gminnej Kadzidło (na Kurpiach) Dariusz Łukaszewski rozpoczął budowę biblioteki, niektórzy chcieli widzieć w tym koniec jego wójtowania, bo myśleli, że dla mieszkańców ważniejsza od biblioteki jest budowa za te pieniądze kawałka drogi (choć gmina skutecznie budowała także drogi). Wójt się nie ugiął: uznał, że mieszkańcy Kadzidła na porządną bibliotekę zasługują, że nie wystarczą im inwestycje w zakresie infrastruktury, nawet uruchomienie wielkich zakładów rozbioru mięsa ani dynamiczna działalność na rzecz kurpiowskich tradycji. Biblioteka stanęła i działa.

Że polska wieś się zmienia, każdy widzi. Mało kto pamięta studnie z wiadrem na łańcuchu, furmanki i stada krów na drogach, gromady ludzi uwijających się na polu podczas żniw, siano­kosów i wykopków. Wygląd wsi się zmienił, lecz jakie w niej zaszły i zachodzą zmiany, pokazuje raport wydany staraniem Fundacji na...

4444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

prenumeruja tez nasz Tygodnik. Jezeli tak to wierze ze zwyciezy tamtejsza biblioteka bo dokona takiego oswiecenia ze nagle przejza na oczy i poznaja prawde o PiS. Ale tam tez jest i Kosciol w ktorym nie zabraknie KADZIDLA ktorym ksieza nadal otumania dalej polska wies. Wiec niech zwycieza inteligencja.

W Kadzidle biblioteka będzie dalej funkcjonować, wcale nie dlatego, że mieszkańcy zapałali do czytelnictwa, ale ze względu na poprawność polityczną. Taka biblioteka w gminie dobrze wygląda w sprawozdaniach, statystykach itp. Biblioteki umierają bo ludziska nie czytają, a jeśli już czytają to zaczyna przeważać elektroniczna forma. Też na wsi mieszkam, takiej zasobnej gdzie jest szkoła, przychodnia zdrowia, przedszkole, kościół, a nawet Biedronka i dużo innych przybytków i biznesów. Ludzie tu żyją wygodniej niż w mieście, temu tylu miastowych się u nas buduje. Gmina jest bogata i stać ją na wiele większe ekstrawagancje niż biblioteka. Mieszkają u nas ludzie ciemni i światli, za PiS em i za innymi mądralami. Poważnie traktują jednak wybory do samorządów. Jestem pewien, jeśli nasza władza je upolityczni i upisowi, to może odliczać już dni swego upadku. Jest też inna wieś, biedna, popegeerowska, ta daleka od miast i dużych aglomeracji. Bieda tam i pijaństwo, nawet 500+ niewiele dało, tam nadal czekają na mannę od PiS. Ja bym nie przesadzał z tym przywiązaniem do tradycji, patriotyzmem i kościołem, nasz chłop jest chytry i cwany, nie bity w ciemię jak to mówią. Jest jednak już stary i zmęczony, dzieci go zostawiły samotnego na tych pustakowych hektarach, a gospodarka popada w ruinę. On już tylko Ojcowi Dyrektorowi wierzy. Na razie jego siła głosu jest znaczna, podobnie się ma sprawa miastowych emerytów, rencistów starego portfela. Władza to czuje i mizdrzy się do Ojca jak tylko potrafi. Wszystko obliczone jest na krótkotrwały efekt, młodzi to widzą, oceniają i uciekają szukać lepszego miejsca do życia, zostawiają na pastwę losu rodziców i kościół, a ci ciągle myślą, że trzymają Pana Boga za nogi.

Skoro Kain zabił Abla, dlaczego Adam nie przestał wierzyć Bogu? Dlaczego Abraham nie przestał ufać Bogu, gdy Ten zażądał życia Izaaka? Dlaczego mamy przestać wierzyć w Boga, jeśli ksiądz zabija człowieka (powiedzmy, że to czyni)?

Wróciłam po 15 latach w aglomeracjach na zapadłą na Podlasiu. Przeze mnie biblioteka ze wsi zginęła. Lokal sąsiadował z pokojem rodziców (oboje zachorowali ciężko i razem, leżący). Musiałam jakoś na życie zarobić, żeby o nich dbać na miejscu. Powstał sklep. Wójt przez rok szukał lokalu w 50cio dymowej wsi. Nikt nie chciał za żadne pieniądze. Biblioteka pojechała 8 km dalej. Żyjemy. Ludzie czytają, przywożą z miasta. Sama tak robię. Osiem lat pracuję na granicy opłacalności i czekam dożycia rodzicielki. Płacę ZUSy, VAT i podatki i przysłali mi prognozę emerytury. Powinni im zabronić wysyłania tych listów. Chyba lepiej nie wiedzieć, że będzie tak źle. Ten raport pisze całkowita prawdę. I co będzie? Panna. Wyjazd :)

i na pewno przestaną - btw, niewykluczone, że większość tych z niewesołą perspektywą głosowała na PiS i cieszyła się z obniżenia wieku emerytalnego - jak Pani myśli?

Jak zwykle bardzo trafna puenta. "w Kadzidle zwycięży biblioteka" myślę oby jak najszybciej. Najwyższy czas a czas upływa bezlitośnie szybko

chłopy na wsi piją jak szewcy - jasne, że nie wszyscy, ale bardzo wielu, jeśli nie większość

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]