Reklama

Wolny i złakniony

Wolny i złakniony

10.06.2013
Czyta się kilka minut
Wraz z tomem „Jeden” wracamy do świata Świetlickiego, by zobaczyć, że jest w nim równocześnie tak samo oraz inaczej. Przede wszystkim dlatego, że obok słowa „jeden” pojawia się czasem „dwa”.

„tak chcę Tak”

1.

Czytam „Jeden”, nowy tom poezji Marcina Świetlickiego, czytam go po raz drugi i trzeci, i nie opuszczają mnie uczucia ulgi, radości i zaskoczenia.

2.

Ulgi, że ten zbiór – pierwszy po opublikowanym dwa lata temu, na 50. urodziny, grubym woluminie „Wierszy” prawie zebranych – przez samego poetę zaś zapowiadany jako swego rodzaju powtórny debiut, poświadcza artystyczną siłę, ale też nieopuszczającą Świetlickiego zwyczajną chęć pisania.
Radości, jaką daje powrót do świata, który przez lata stał nam się bliski, zawarł w sobie, zapisał, a może i zaprojektował wiele naszych emocji, bo jest przecież jego twórca jednym z nielicznych poetów, którzy mają zdolność zapisywania zdań infekujących krwiobieg naszej świadomości. Sam mógłbym powiedzieć: jak dotąd ostatnim, ale wiem, że młodsi ode mnie także „...

8461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]