Reklama

Wolni Polacy

Wolni Polacy

17.01.2012
Czyta się kilka minut
1. W „Plusie-Minusie” z 14/15 stycznia znalazłem rozmowę wolnego Polaka Roberta Mazurka z wolną Polką Joanną Lichocką. Tytuł: „Nie jesteśmy rezerwatem”. Zasadniczym tematem rozmowy są – rzecz jasna – wolni Polacy, ich sposób myślenia i perspektywy budowania wspólnoty innej niż ta, którą tworzą pozostali mieszkańcy III RP. W tej kwestii stanowiska rozmówców różnią się zresztą – tyleż nieznacznie, ile wyraźnie.
2

2. „Wolni Polacy” to wedle Lichockiej, powołującej się na autorytet „mistrza z Milanówka”, J.M. Rymkiewicza, „ci wszyscy, którym nie jest obojętny los Polski. Dla wolnych Polaków suwerenność nie jest wartością anachroniczną, nie chcą czepiać się klamek w Moskwie czy Berlinie i mają swój polski sposób życia. I najważniejsze: wolni Polacy to ludzie, których immanentną cechą jest niezgoda na kłamstwo w życiu publicznym”. To ludzie, „którzy nie dają się nabierać na propagandę władzy płynącą ze wszystkich mediów elektronicznych”.

3. „Wolnym Polakom” przeciwstawia publicystka „Gazety Polskiej” ludzi, którzy „nie myślą w kategoriach wolnościowych”. „Oni raczej – mówi dalej – troszczą się o to, jak spłacić kredyt, żyć spokojnie, wychować dzieci i jeździć na wakacje”. I dopowiada: „Tacy ludzie mogą spokojnie kibicować Radkowi Sikorskiemu w jego hołdzie berlińskim”.

4....

4171

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]