Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wołanie ziemi i ubogich

Wołanie ziemi i ubogich

11.03.2019
Czyta się kilka minut

„Religie i cele zrównoważonego rozwoju: Słuchanie krzyku ziemi i ubogich” – to temat międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Watykanie przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego w dniach 7–9 marca. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele m.in. islamu, judaizmu, buddyzmu i różnych Kościołów chrześcijańskich. „Powinniśmy wszyscy zaangażować się w promowanie oraz realizowanie zasad rozwoju, które są wspierane przez nasze najgłębsze wartości religijne i etyczne” – apelował Franciszek podczas spotkania z uczestnikami konferencji. Jego zdaniem potrzebne są dzisiaj konkretne odpowiedzi na wołanie ziemi i ubogich.

Z Polski w konferencji uczestniczyła przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej oraz o. Stanisław Jaromi, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. – Najczęściej cytowane przez rozmówców były dwa dokumenty – mówi „Tygodnikowi” o. Jaromi – ekologiczna encyklika Franciszka „Laudato si” oraz Deklaracja z Abu Zabi o ludzkim braterstwie, ponieważ przy rozwiązywaniu współczesnych wyzwań musimy szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli.

Polski franciszkanin zauważył, że choć wiele mówiono o solidarności, polskie doświadczenie solidarności nie było obecne. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]