Reklama

Wołanie ziemi i ubogich

Wołanie ziemi i ubogich

11.03.2019
Czyta się kilka minut

„Religie i cele zrównoważonego rozwoju: Słuchanie krzyku ziemi i ubogich” – to temat międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Watykanie przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego w dniach 7–9 marca. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele m.in. islamu, judaizmu, buddyzmu i różnych Kościołów chrześcijańskich. „Powinniśmy wszyscy zaangażować się w promowanie oraz realizowanie zasad rozwoju, które są wspierane przez nasze najgłębsze wartości religijne i etyczne” – apelował Franciszek podczas spotkania z uczestnikami konferencji. Jego zdaniem potrzebne są dzisiaj konkretne odpowiedzi na wołanie ziemi i ubogich.

Z Polski w konferencji uczestniczyła przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej oraz o. Stanisław Jaromi, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. – Najczęściej cytowane przez rozmówców były dwa dokumenty – mówi „Tygodnikowi” o. Jaromi – ekologiczna encyklika Franciszka „Laudato si” oraz Deklaracja z Abu Zabi o ludzkim braterstwie, ponieważ przy rozwiązywaniu współczesnych wyzwań musimy szukać tego, co łączy, a nie tego, co dzieli.

Polski franciszkanin zauważył, że choć wiele mówiono o solidarności, polskie doświadczenie solidarności nie było obecne. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]