Reklama

Wojny o pamięć ciąg dalszy

Wojny o pamięć ciąg dalszy

08.05.2006
Czyta się kilka minut
JOACHIM TRENKNER: - Jak ocenia Pan fakt, że ostatnio coraz więcej byłych pracowników Stasi występuje publicznie, aby, jak mówią, "korygować fałszywy obraz NRD"?
W

WOLFGANG TEMPLIN: - Dla mnie nie jest to zaskoczenie. Byli ubecy są nieźle zorganizowani w stowarzyszeniach czy nieformalnych sitwach i od dawna pracują nad wybielaniem swej roli. Kiedyś zajmowali się głównie podtrzymaniem kontaktów towarzyskich, obroną swych interesów socjalnych i prześladowaniem "zdrajców" z własnych szeregów, przy czym na porządku dziennym był "terror telefoniczny" i groźby utraty życia wobec tych, którzy w ich oczach "zdradzili". Teraz coraz większą rolę odgrywa historyczny rewizjonizm.

Warto przypomnieć coś, o czym mało kto wie: że po 1989 r. ze strony dawnej opozycji, byłych więźniów i przedstawicieli Kościołów podejmowane były próby rozpoczęcia rozmowy, nawet jakiegoś dialogu z ludźmi Stasi. Nic z tego nie wyszło. Oni są nieprzemakalni. Powtarzają swą mantrę, że była "zimna wojna", po zachodniej stronie też były tajne służby, i że byli...

12296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]