Reklama

Wojna o trawę

Wojna o trawę

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Laikipia – jeden z najbardziej urodzajnych i ukochanych przez białych osadników regionów Kenii – leczy rany po wyborach. Przebiegły tu pod hasłem wyrównania postkolonialnych krzywd.
Joseph Njamura z rodziną oraz z ocalonymi ziemniakami ze swojej uprawy
Joseph Njamura z rodziną oraz z ocalonymi ziemniakami ze swojej uprawy
T

Tegoroczne wybory w Kenii przejdą do historii Afryki. Po raz pierwszy w dziejach kontynentu – kojarzącego się z dyktatorami i krwawym rozwiązywaniem sporów politycznych – Sąd Najwyższy unieważnił wynik głosowania, który wcześniej kontestowała opozycja. Wyścig o prezydenturę został więc powtórzony – w ostatni czwartek października – choć kandydat opozycji Raila Odinga dogrywkę zbojkotował. Uparł się, że nie ma ona sensu, póki Komisja Wyborcza (jego zdaniem winna zafałszowania wcześniejszego głosowania) nie zostanie rozliczona.

Dogrywkę jednak przeprowadzono. Wygrał miażdżąco urzędujący prezydent Uhuru Kenyatta: miał dostać aż 98 proc. głosów, przy frekwencji 39 proc. (o połowę niższej niż poprzednio). Mimo obaw przed chaosem i rozlewem krwi, który Kenijczycy pamiętają sprzed 10 lat, do masowych aktów przemocy teraz nie doszło.

W tym roku Kenijczycy wybierali nie tylko...

19687

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]