Zręczny człowiek

Richardowi Leakeyowi udawało się wszystko, do czego się w życiu zabrał. Pomógł udowodnić, że kolebką ludzkości jest wschodnia Afryka, ocalił przed wyginięciem stada słoni i nosorożców, przeżył...

Reklama

Ładowanie...

Zręczny człowiek

31.01.2022
Czyta się kilka minut
Richardowi Leakeyowi udawało się wszystko, do czego się w życiu zabrał. Pomógł udowodnić, że kolebką ludzkości jest wschodnia Afryka, ocalił przed wyginięciem stada słoni i nosorożców, przeżył katastrofę lotniczą. Nie został tylko prezydentem.
Richard Leakey z czaszką Homo erectus. Kenia, 1985 r. CHIP HIRES / GAMMA-RAPHO / GETTY IMAGES
P

Paleontologia była mu przeznaczona, choć długo przed nią uciekał. Odkrywcami i badaczami skamielin byli jego rodzice, Mary i Louis. Pół życia zeszło im na poszukiwaniu w krainie Wielkich Rowów Afrykańskich śladów najstarszych przodków człowieka. W 1964 r., w wąwozie Olduvai na pograniczu między Kenią i Tanzanią, niedaleko Parku Narodowego Serengeti, znaleźli szczątki i narzędzia człowieka zręcznego, Homo habilis, żyjącego między 2,5 a milionem lat temu, i ogłosili, że to właśnie on był pierwszym naszym przodkiem, a wschodnia Afryka – naszą kolebką.

Poszukiwawcze wyprawy nie zostawiały Leakeyom czasu ani uwagi na inne sprawy, w tym rodzinę. „Nigdy nie powiedziałbym, że w naszej rodzinie byliśmy sobie bliscy – powiedział kiedyś Richard Leakey, środkowy z ich trzech synów. – Nauka i wyprawy zawsze miały pierwszeństwo”.

Leakeyowie zabierali synów na wyprawy, starsi...

19137

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]