Reklama

Wieszcz wbrew woli

Wieszcz wbrew woli

10.06.2013
Czyta się kilka minut
O Miłoszu mówi się tu jak o kameleonie, człowieku w masce, pełnym paradoksów.
Kadr z filmu „Miłosz” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

Kim jest poeta? Od tego pytania zaczyna się pokazywany w tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego „Miłosz” Katarzyny Gondek i Andrzeja Franaszka. Jednej z pierwszych odpowiedzi udziela sam Czesław Miłosz. Patrząc w kamerę niebieskimi oczami, z łobuzerskim uśmiechem wyznaje: „jestem małym chłopczykiem, który raptem osiwiał”. A więc poeta to ten, który zachowuje dziecięce cechy: świeżość spojrzenia, zdolność do wrażliwości i okrucieństwa jednocześnie, gotowość ciągłego zadawania pytań, dziwienia się światu.

HIOB I FAUST

„Miłosz” jest klasycznym dokumentem biograficznym: wypowiedzi świadków przeplatane są fragmentami archiwalnych nagrań, zbliżeniami zdjęć i dokumentów. Słychać głos poety czytającego własne wiersze, widać, jak prowadzi samochód po amerykańskiej szosie, pisze w dżinsowej koszuli w gabinecie, odbiera Nobla. Przytoczone są relacje...

4726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]