Reklama

Wieść o rzeczywistości

Wieść o rzeczywistości

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Dowiaduję się, że Marek Piasecki kończy 70 lat. Naturalnie jestem zaskoczony, jak zwykle bywa, kiedy ktoś wraca na orbitę naszej pamięci po długiej nieobecności. Zapamiętałem go jako bardzo chudego młodego człowieka o szlachetnym profilu i wstrzemięźliwym uśmiechu, mówiącego powoli i trochę tajemniczo, nadzwyczaj skrupulatnie, niemal pedantycznie wykonującego swoją fotograficzną robotę.
A

Ale to, co zdecydowało, że zawarłem z nim umowę (pod nieobecność Jerzego Turowicza, który przebywał wówczas za granicą), umowę na dostarczanie pewnej ilości fotografii miesięcznie, to było przekonanie, że mam do czynienia z jednym z wybitniejszych polskich fotografików.

Piasecki oglądał świat jak nikt inny: jego fotografie zmuszały widza do skupionej uwagi. Dostrzegał ledwo uchwytne relacje między dwojgiem ludzi albo między człowiekiem i jego otoczeniem, bez żadnych wydziwiań posługując się obiektywem i kadrowaniem, ale przede wszystkim finezyjną obserwacją, potrafił wydobyć niespodziewany liryzm owych sytuacji, ich cichy komizm albo smutek, umiał spojrzeć ironicznie lub refleksyjnie. Zwyczajne z pozoru zdjęcie stawało się przy pobudzonej uwadze widza jakby “wieścią o rzeczywistości, której nie da się wyrazić inaczej", czyli małym dziełem sztuki; niekiedy...

4325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]