Reklama

Wielkanoc naszych sąsiadów

Wielkanoc naszych sąsiadów

25.04.2022
Czyta się kilka minut
JACEK TARAN
C

Chrystus zmartwychwstał” – zabrzmiało w noc z soboty na niedzielę w kościołach prawosławnych i greckokatolickich. Z powodu wojny na Ukrainie tegoroczna Wielkanoc obrządków wschodnich obchodzona była w Polsce przez większą liczbę osób niż w latach poprzednich. Liturgia zmartwychwstania, zwana „jutrznią paschalną”, zaczyna się w sobotę o północy procesją wokół cerkwi. Po niej jest nabożeństwo i święcenie pokarmów zakończone poczęstunkiem i zbiórką darów dla potrzebujących. W całej Polsce odczytano list soboru biskupów Cerkwi prawosławnej, w którym hierarchowie napisali: „Życzymy, aby zmartwychwstały Chrystus uleczył rany i ból waszych serc, pokonał nienawiść i zło, i darował upragniony pokój”. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]