Reklama

Więcej, rzetelniej, bez użycia siły

Więcej, rzetelniej, bez użycia siły

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Jak pisać o Kościele? Przede wszystkim: więcej pisać! Kościół jest dziś najpoważniejszym instytucjonalnym uczestnikiem najważniejszych debat, zachowuje odrębne zdanie od mainstreamu politycznego i kulturowego dzisiejszego świata, ale najczęściej... trudno się dowiedzieć, dlaczego. Wyłączone telefony biskupów to chyba nie najważniejszy z powodów ciągłego deficytu wiedzy o Kościele.
W

W „Tygodnikowej” dyskusji mówiono o kwestii pluralizmu opinii katolickiej. W przypadku pism świeckich na niekorzyść tego pluralizmu działa chętne i życzliwe opisywanie tylko tych zjawisk w Kościele, które dają się wpisać w dominujący światopogląd liberalny. Częściej usłyszymy tam, że Kościół dostrzega katolików w SLD, niż o tym, że ten sam Kościół widzi w akcie wyborczym sferę odpowiedzialności moralnej za dobro wspólne; częściej przeczytamy o dysydenckich manifestacjach katolików w Austrii czy w Niemczech niż o działaniach podejmowanych przez grupy świeckich w obronie magisterium Kościoła. Nigdy natomiast nie usłyszymy o zasadniczych powodach sprzeciwu Kościoła wobec usuwania gwarancji prawnych dla życia ludzkiego w momencie poczęcia czy też sprzeciwu wobec absolutyzowania wolności wypowiedzi (kwestia bluźnierstwa).

O czym się nie pisze
Trzymam wraz z...

7598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]