Reklama

Watykan: sylwestrowa zmiana par

Watykan: sylwestrowa zmiana par

07.01.2019
Czyta się kilka minut
Nagła sylwestrowa dymisja dyrektora watykańskiego biura prasowego (zwanego potocznie „rzecznikiem prasowym papieża”) i jego zastępczyni to domknięcie trzeciej – obok finansów i kurii – reformy Franciszka.
G

Greg Burke był świetnym dziennikarzem, podobnie jak Paloma Ovejero. Ale z organizacją biura prasowego sobie nie radzili. Burke zawiódł też jako rzecznik. Daleko mu do Navarro-Vallsa, który niczym samotny rewolwerowiec odpierał ataki na Jana Pawła II i potrafił obronić każdą jego decyzję. To prawda, miał łatwiej – inne były ataki, inne media. Ale Valls cieszył się zaufaniem ówczesnego papieża i miał do niego stały dostęp. Burke przeciwnie – często musiał przekazywać informacje z drugiej, a nawet trzeciej ręki.

Od nowego roku watykańskimi mediami rządzi samodzielnie nowy duet. Paolo Ruffini – prefekt dykasterii ds. komunikacji – ma w ręku wszystkie karty: telewizję, radio, prasę, internet i biuro prasowe. Natomiast Andrea Tornielli – ceniony i bliski papieżowi dziennikarz – nadzoruje treści, które się w nich pojawiają.

Franciszek chce, by Watykan mówił jednym, spójnym i najlepiej jego własnym głosem. Potrzebuje do tego ludzi, którym ufa, i z którymi dobrze się rozumie.©℗

Czytaj także: teksty i wywiady Andrei Torniellego dla "TP"

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]