Reklama

Watykan od środka

Watykan od środka

21.01.2019
Czyta się kilka minut
J

Jest pięć powodów, by sądzić, że obrady przewodniczących episkopatów o pedofilii, które Franciszek zapowiedział na luty, są skazane na niepowodzenie – twierdzi Thomas J. Reese, jezuita, watykanista, autor m.in. książki „Watykan od środka”.

Po pierwsze, cztery dni to za mało.

Po drugie, oczekiwania są zbyt duże w porównaniu z tym, co można w tym czasie osiągnąć.

Po trzecie, choć siłą spotkania będzie to, że do Watykanu przyjadą przewodniczący episkopatów, osiągnięcie porozumienia w sprawie procedur będzie trudne, gdyż biskupi pochodzą z różnych krajów, w których obowiązują odmienne kultury prawne.

Po czwarte, spotkanie nie jest dobrze przygotowane.

Po piąte, papież musiałby przedstawić rozwiązanie kryzysu i przekazać biskupom wytyczne. Franciszek – zdaniem o. Reese’a – tego nie zrobi, gdyż za bardzo ceni kolegialność w Kościele. ©℗

Na podst. National Catholic Reporter

Czytaj także: Zuzanna Radzik: Papież przeprasza, katolicy tracą cierpliwość

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]