Watykan i Izrael: od nieufności do pojednania

JESZCZE W LATACH 50., kiedy do Watykanu przyjeżdżała na koncert orkiestra z Izraela, konferansjerom zabraniano używania nazwy państwa. Dziś jego prezydent nazywa stosunki z Kościołem „najlepszymi od dwóch tysięcy lat”.

26.05.2014

Czyta się kilka minut

W Instytucie Yad Vashem, Jerozolima, 26 maja 2014 r. / Fot. Wojciech Kryński / FORUM
W Instytucie Yad Vashem, Jerozolima, 26 maja 2014 r. / Fot. Wojciech Kryński / FORUM

Oto, co się zmieniło w ciągu ostatnich lat:

MAJ 1948 – Watykan sprzeciwia się członkostwu Izraela w ONZ, uzależniając je od powrotu do domów palestyńskich uchodźców. Historycy piszą, że za rezerwą w stosunku do nowego państwa stał strach przed syjonizmem, w kręgach kościelnych uważanym za bliski komunizmowi.

PAŹDZIERNIK 1965 – Paweł VI ogłasza deklarację „Nostra aetate”, dotyczącą stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. W części odnoszącej się do judaizmu dokument stwierdza, że przymierze Boga z Izraelem nigdy nie zostało zerwane; Żydzi nie są winni śmierci Jezusa; potępić należy ich wszystkie prześladowania z przeszłości; chrześcijanie i żydzi są wezwani do dialogu.

KWIECIEŃ 1986 – Jan Paweł II w rzymskiej synagodze. Papież wypowiada słynne słowa o tym, że Żydzi są „starszymi i umiłowanymi” braćmi chrześcijan. Środowiska niechętne pojednaniu krytykują wizytę.

GRUDZIEŃ 1993 – Stolica Apostolska i Izrael nawiązują stosunki dyplomatyczne. Pomimo wymiany ambasadorów w relacjach między państwami pozostają kwestie sporne: kwestia kościelnej własności w Jerozolimie, niezgoda Watykanu (podobnie jak większości państw) na uznanie tego miasta za stolicę Izraela – oraz jego poparcie dla idei tzw. dwupaństwowego rozwiązania sporu na Bliskim Wschodzie.

MARZEC 2000 – papież pierwszy raz w Ziemi Świętej. Pielgrzymka Jana Pawła II do Jordanii i Izraela to jedno z najważniejszych wydarzeń całego pontyfikatu. Na zakończenie modlitwy pod Ścia­ną Płaczu, po dłuższej chwili skupienia, w jedno z pęk­nięć w murze papież wsuwa tekst modlitwy wiernych, wygłoszonej wcześniej w czasie liturgii będącej prośbą Kościoła o przebaczenie za winy jego członków.

MAJ 2009 – pielgrzymka Benedykta XVI do Jordanii i Izraela. Papież przyjeżdża w trudnym momencie; kilka miesięcy wcześniej zdjął ekskomunikę z bp. Richarda Williamsona, lefebrysty negującego Holokaust. Już na miejscu papież wzywa do pojednania i wyraża nadzieję, że zbudowany przez Izrael mur otaczający Autonomię Palestyńską podzieli kiedyś los muru berlińskiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2014