Reklama

Waga gwiazd

Waga gwiazd

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom: Chciałbym z coraz większą dokładnością poznawać odległości we wszechświecie, żebyśmy mogli precyzyjniej określić, jaki był jego początek, jak ewoluował, jaki będzie jego koniec. Rozmawiał Rafał Motriuk
G

Gwiazdy nie tylko można obserwować, ale także ważyć. Mało kto to potrafi. Specjalistą w tej dziedzinie jest prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom z Uniwersytetu Warszawskiego, który obecnie przebywa na obserwacjach w Chile. Zważył on ostatnio jedną z ważnych gwiazd - cefeidę OGLE-LMC-CEP0227. Jej masę określił z rekordową dokładnością: do 1 procenta.

Prof. Grzegorz Pietrzyński: To gwiazdy, które pulsują - regularnie zmieniają swoje rozmiary. Zachowują się trochę jak wahadło:

są wytrącone ze stanu równowagi i cyklicznie robią się większe, a potem mniejsze. Trwa to od kilku do kilkuset dni. Są znacznie większe i znacznie masywniejsze od Słońca, od kilku do kilkudziesięciu razy. Ich ewolucja jest natomiast znacznie szybsza, prędzej umierają. Jak żartujemy w środowisku astronomów - otyli żyją krócej.

...

9285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]