Reklama

Waga gwiazd

Waga gwiazd

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom: Chciałbym z coraz większą dokładnością poznawać odległości we wszechświecie, żebyśmy mogli precyzyjniej określić, jaki był jego początek, jak ewoluował, jaki będzie jego koniec. Rozmawiał Rafał Motriuk
G

Gwiazdy nie tylko można obserwować, ale także ważyć. Mało kto to potrafi. Specjalistą w tej dziedzinie jest prof. Grzegorz Pietrzyński, astronom z Uniwersytetu Warszawskiego, który obecnie przebywa na obserwacjach w Chile. Zważył on ostatnio jedną z ważnych gwiazd - cefeidę OGLE-LMC-CEP0227. Jej masę określił z rekordową dokładnością: do 1 procenta.

Prof. Grzegorz Pietrzyński: To gwiazdy, które pulsują - regularnie zmieniają swoje rozmiary. Zachowują się trochę jak wahadło:

są wytrącone ze stanu równowagi i cyklicznie robią się większe, a potem mniejsze. Trwa to od kilku do kilkuset dni. Są znacznie większe i znacznie masywniejsze od Słońca, od kilku do kilkudziesięciu razy. Ich ewolucja jest natomiast znacznie szybsza, prędzej umierają. Jak żartujemy w środowisku astronomów - otyli żyją krócej.

...

9285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]