W trybie stymulacji

Postanowiłem odmienić swoje życie i przystąpiłem do testu trybów poznawczych. Wynik? Mogło być gorzej, ale tylko trochę.

Reklama

Ładowanie...

W trybie stymulacji

11.03.2019
Czyta się kilka minut
Postanowiłem odmienić swoje życie i przystąpiłem do testu trybów poznawczych. Wynik? Mogło być gorzej, ale tylko trochę.
Marsz dla Nauki w Portland (USA), kwiecień 2018 r. DIEGO DIAZ / ICON SPORTSWIRE / GETTY IMAGES
W

W internecie roi się od testów psychologicznych, które mają pomóc lepiej poznać samego siebie, pokonać własne ograniczenia i pomóc w osiągnięciu sukcesów i poczucia spełnienia. Wiele z nich powstało na obrzeżach nauki. W szerokim pasie „ziemi niczyjej” pomiędzy badaniami z zakresu psychologii różnic indywidualnych (lub neuronauki) a pseudonauką, zagospodarowanym przez trenerów rozwoju osobistego, gdzie panuje metodologiczna anarchia i od nikogo nie wymaga się okazania empirycznego dowodu.

Niektóre testy odwołują się do idei stylu poznawczego, czyli preferowanego sposobu wykorzystywania własnych zdolności umysłowych. Dyskusja o różnych kategoriach stylów – nie tylko poznawczych, ale także radzenia sobie ze stresem czy uczenia się – przetoczyła się przez psychologię w drugiej połowie XX w. i zaowocowała wieloma klasyfikacjami oraz bogactwem narzędzi (kwestionariuszy)...

14155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]