Reklama

W środku jesteśmy baśnią

W środku jesteśmy baśnią

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Wiesław Myśliwski /fot. D. Węgiel
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Przed dziesięciu laty w wywiadzie dla naszego pisma mówił Pan, że metafora widnokręgu była ideą organizującą, strefą wyobraźni, w której poruszał się Pan pracując nad powieścią zatytułowaną właśnie "Widnokrąg". Teraz ukazał się "Traktat o łuskaniu fasoli". Jaką strefę wyobraźni wyznacza wiejski zwyczaj łuskania fasoli?

WIESŁAW MYŚLIWSKI: - Strefę bez granic. A przede wszystkim strefę mowy jako polifonii. Toteż pomysł tej powieści chodził za mną co najmniej przez 30 lat. Znany mi z dzieciństwa zwyczaj łuskania fasoli nie był zwykłym zajęciem gospodarskim, lecz swego rodzaju rytuałem zbiorowej mowy. W darciu pierza brały udział tylko kobiety, ale fasolę łuskali wszyscy: kobiety i mężczyźni, starcy i dzieci, choćby takie jak ja. Przebywanie razem oznaczało zbiorową rozmowę o tym, co się stało wczoraj, dziś, przedwczoraj, opowiadano sobie o...

20249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]