Reklama

W ślepym zaułku

W ślepym zaułku

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Nowa premier Tunezji – pierwsza w świecie arabskim kobieta na takim stanowisku – będzie odpowiadać za najtrudniejsze decyzje. Władzy będzie jednak mieć mniej niż poprzednicy.
Nadżla Buden Romdhan ogłasza utworzenie nowego rządu Tunezji. Tunis, 11 października 2021 r. TUNISIAN PRESIDENCY / AFP / EAST NEWS
N

Nadżla Buden Romdhan ogłasza utworzenie nowego rządu Tunezji. Tunis, 11 października 2021 r.

Profesor Nadżla Buden Romdhan, rocznik 1958, zna się świetnie na geofizyce, ale w polityce jest nowicjuszką. Nie należy do żadnej partii, nie wiadomo nawet, jakie ma poglądy. Do chwili, gdy prezydent Kais Sajed ogłosił, że właśnie jej powierza misję tworzenia nowego rządu, mało kto w 12-milionowej Tunezji wiedział, kim jest, ani że w ogóle istnieje.

Wykształcona we Francji, wykładała geologię (specjalizuje się w badaniach trzęsień ziemi) na politechnice w Tunisie, a w 2011 r. objęła funkcję dyrektora generalnego w ministerstwie szkolnictwa wyższego i pełniła ją aż do teraz. Na tym stanowisku odpowiadała za wdrażanie zalecanej przez Bank Światowy reformy tegoż szkolnictwa.

Premier to brzmi dumnie

Nominacja zaskoczyła nawet jej przyjaciół. Jeden z nich sugerował...

8607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]