Reklama

Ładowanie...

Tunezja: przewrót prezydencki

w cyklu STRONA ŚWIATA
28.07.2021
Czyta się kilka minut
Na wieść, że prezydent rozwiązał rząd i parlament, tysiące ludzi wyszło na ulice.
Prezydent Tunezji zdymisjonował rząd i parlament, Tunis, 26 lipca 2021 r. Fot. FETHI BELAID/AFP/East News
S

Stało się to podczas ostatniej niedzielnej nocy. Zaraz po dniu, w którym Tunezja świętuje Dzień Republiki ustanowionej 25 lipca 1957 r., w drugim roku jej niepodległości. Od kilku lat Dzień Republiki przestał być jednak okazją do urządzania patriotycznych obchodów. Tunezyjczycy wychodzą na ulice, by wyrazić swój gniew i rozczarowanie fatalnymi przywódcami, zarówno tymi, którzy akurat rządzą, jak i tymi, którzy znajdują się w opozycji.

Dziesięciolecie rewolucji

W niedzielę dziesiątki tysięcy ludzi w całym kraju, łamiąc rygory wprowadzone przez władze z powodu trwającej drugi rok epidemii, ruszyły na antyrządowe pochody i wiece. Tunezyjczycy, dumni, że to właśnie w ich kraju pod koniec 2010 r. zaczęła się Arabska Wiosna, dziś narzekają, że rządzący nimi politycy ostatnie dziesięciolecie zmarnowali przez niekompetencję, kłótliwość i korupcję. Demokracja, owszem, przyjęła...

10577

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]