Reklama

Ładowanie...

Tunezja: Pierwsza w świecie arabskim kobieta na stanowisku premiera

w cyklu STRONA ŚWIATA
01.10.2021
Czyta się kilka minut
Nowa szefowa rządu będzie ponosić całą odpowiedzialność za najtrudniejsze dla obywateli decyzje. Władzy i niezależności będzie miała za to mniej niż wszyscy jej poprzednicy.
Fot. Tunisian Presidency/Xinhua News/East News
P

Profesor Nadżla Buden Romdhan, rocznik 1958, zna się świetnie na geofizyce, ale w polityce jest żółtodziobem. Nie należy do żadnej partii politycznej, nie wiadomo nawet, jakie ma poglądy. Do środy, gdy prezydent Kais Sajed ogłosił, że właśnie jej powierza zadanie rychłego utworzenia nowego rządu, mało kto w dwunastomilionowej Tunezji, niegdysiejszej Kartaginie, w ogóle wiedział, kim pani Romdhan jest ani że w ogóle istnieje.

Wykształcona we Francji, wykładała geologię (specjalizuje się w badaniach trzęsień ziemi) na politechnice w Tunisie, a w 2011 roku objęła posadę dyrektora generalnego w ministerstwie szkolnictwa wyższego. Na tym stanowisku odpowiadała za wdrażanie zalecanej przez Bank Światowy reformy szkolnictwa wyższego.

Nominacja Romdhan na szefową tunezyjskiego rządu zaskoczyła nawet jej przyjaciół. Jeden z nich, w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami...

9383

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]