W skrócie

Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.

22.12.2015

Czyta się kilka minut

 / Fot. Marek Lasyk / REPORTER
/ Fot. Marek Lasyk / REPORTER

STYCZEŃ: WOŚP BEZ REKORDU

Po raz pierwszy w historii podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano mniej pieniędzy niż przed rokiem. W 2015 r. były to 53 mln zł, tym razem najprawdopodobniej ostateczna kwota nie przekroczy 45 mln. Komentatorzy są zdania, że i tak można mówić o sukcesie: w akcję Jerzego Owsiaka mniej chętnie angażowały się państwowe służby, a TVP w ostatniej chwili ograniczyła liczbę wejść na żywo. Celem działania WOŚP był zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i zapewnienie seniorom godnej opieki lekarskiej.

KWIECIEŃ: WRAK WCIĄŻ W ROSJI
W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polska wciąż nie odzyskała wraku samolotu, który rozbił się na terenie Rosji. Szef rządowego komitetu ds. wyjaśnienia tragedii Wiesław Binienda otrzymał nominację na podsekretarza stanu w MON, a jego zwierzchnik, Antoni Macierewicz, powtórzył, że ustalenie prawdy o Smoleńsku jest dla wojska najwyższym wyzwaniem. Kancelaria Prezydenta, mimo protestów magistratu, zapowiedziała odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy na Krakowskim Przedmieściu 18 czerwca, w rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego.


Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.

CZYTAJ CAŁY OBRAZ ROKU 2016


CZERWIEC: KRYZYS WOKÓŁ NBP

Kolejny raz zaiskrzyło między prezydentem a prezesem PiS: po zakończeniu kadencji Marka Belki, wbrew wcześniejszym ustaleniom, Andrzej Duda wyznaczył na fotel prezesa NBP Jerzego Hausnera, a nie Adama Glapińskiego.

LIPIEC: DRAMAT KARNYCH
Po zaciętym pojedynku z Włochami Polska przegrała w rzutach karnych półfinał piłkarskich mistrzostw Europy. W Lyonie, podczas rozgrywanego w ulewie spotkania, decydującej jedenastki nie wykorzystał nowy napastnik Realu Madryt Robert Lewandowski, który mimo to zostanie najprawdopodobniej królem strzelców turnieju. Niewykluczone, że wraz z nim do Hiszpanii przeprowadzi się Adam Nawałka, któremu propozycję pracy złożyła Sevilla.

SIERPIEŃ: GOWIN PRZERYWA MILCZENIE
Miesiąc po niespodziewanej dymisji Jarosław Gowin ujawnił plany na przyszłość: wraz z grupą dotychczasowych współpracowników znów chce budować „centroprawicową formację polityczną o profilu konserwatywno-liberalnym”. „Kaczyński nas oszukał. Jest jak Miller z okresu Rywina” – powiedział były wicepremier.

PAŹDZIERNIK: KATEDRY ZAMIAST ŁAW
Do wykładającego na Harvardzie Radosława Sikorskiego dołączyli kolejni politycy PO: posadę na New York University otrzymał Jacek Rostowski, Princeton zatrudnia Marka Biernackiego, a jezuicki Loyola University – Elżbietę Radziszewską i Teresę Piotrowską. W kraju politykom Platformy wiedzie się gorzej: na ich ugrupowanie chce głosować 8 proc. wyborców, tyle co na Partię Razem Adriana Zandberga.

LISTOPAD: POWRÓT SMOGU
Przekroczone o kilkaset procent normy w Krakowie i Wrocławiu oraz wielotysięczne manifestacje mieszkańców obu tych miast nie robią wrażenia na publicystach popierających obóz rządowy. Nowy naczelny tygodnika „Wprost” Łukasz Warzecha napisał, że problem „protestów w maskach” zniknie, jeśli zamiast chodzić piechotą „lewaccy ekologowie” przesiądą się – „jak normalni ludzie” – do samochodów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 01-02/2016