Reklama

W skrócie

W skrócie

22.12.2015
Czyta się kilka minut
Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.
Fot. Marek Lasyk / REPORTER
S

STYCZEŃ: WOŚP BEZ REKORDU

Po raz pierwszy w historii podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano mniej pieniędzy niż przed rokiem. W 2015 r. były to 53 mln zł, tym razem najprawdopodobniej ostateczna kwota nie przekroczy 45 mln. Komentatorzy są zdania, że i tak można mówić o sukcesie: w akcję Jerzego Owsiaka mniej chętnie angażowały się państwowe służby, a TVP w ostatniej chwili ograniczyła liczbę wejść na żywo. Celem działania WOŚP był zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych i zapewnienie seniorom godnej opieki lekarskiej.

KWIECIEŃ: WRAK WCIĄŻ W ROSJI
W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polska wciąż nie odzyskała wraku samolotu, który rozbił się na terenie Rosji. Szef rządowego komitetu ds. wyjaśnienia tragedii Wiesław Binienda otrzymał nominację na podsekretarza stanu w MON, a jego zwierzchnik, Antoni Macierewicz, powtórzył, że ustalenie prawdy o Smoleńsku jest dla wojska najwyższym wyzwaniem. Kancelaria Prezydenta, mimo protestów magistratu, zapowiedziała odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy na Krakowskim Przedmieściu 18 czerwca, w rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego.


Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.

CZYTAJ CAŁY OBRAZ ROKU 2016


CZERWIEC: KRYZYS WOKÓŁ NBP

Kolejny raz zaiskrzyło między prezydentem a prezesem PiS: po zakończeniu kadencji Marka Belki, wbrew wcześniejszym ustaleniom, Andrzej Duda wyznaczył na fotel prezesa NBP Jerzego Hausnera, a nie Adama Glapińskiego.

LIPIEC: DRAMAT KARNYCH
Po zaciętym pojedynku z Włochami Polska przegrała w rzutach karnych półfinał piłkarskich mistrzostw Europy. W Lyonie, podczas rozgrywanego w ulewie spotkania, decydującej jedenastki nie wykorzystał nowy napastnik Realu Madryt Robert Lewandowski, który mimo to zostanie najprawdopodobniej królem strzelców turnieju. Niewykluczone, że wraz z nim do Hiszpanii przeprowadzi się Adam Nawałka, któremu propozycję pracy złożyła Sevilla.

SIERPIEŃ: GOWIN PRZERYWA MILCZENIE
Miesiąc po niespodziewanej dymisji Jarosław Gowin ujawnił plany na przyszłość: wraz z grupą dotychczasowych współpracowników znów chce budować „centroprawicową formację polityczną o profilu konserwatywno-liberalnym”. „Kaczyński nas oszukał. Jest jak Miller z okresu Rywina” – powiedział były wicepremier.

PAŹDZIERNIK: KATEDRY ZAMIAST ŁAW
Do wykładającego na Harvardzie Radosława Sikorskiego dołączyli kolejni politycy PO: posadę na New York University otrzymał Jacek Rostowski, Princeton zatrudnia Marka Biernackiego, a jezuicki Loyola University – Elżbietę Radziszewską i Teresę Piotrowską. W kraju politykom Platformy wiedzie się gorzej: na ich ugrupowanie chce głosować 8 proc. wyborców, tyle co na Partię Razem Adriana Zandberga.

LISTOPAD: POWRÓT SMOGU
Przekroczone o kilkaset procent normy w Krakowie i Wrocławiu oraz wielotysięczne manifestacje mieszkańców obu tych miast nie robią wrażenia na publicystach popierających obóz rządowy. Nowy naczelny tygodnika „Wprost” Łukasz Warzecha napisał, że problem „protestów w maskach” zniknie, jeśli zamiast chodzić piechotą „lewaccy ekologowie” przesiądą się – „jak normalni ludzie” – do samochodów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Parę razy w zamierzchłej przeszłości jednak nie padły. A od 2 lat tak naprawdę żadnego super-wyniku nie ma, Owsiak sztuczkami przelewowymi i podwójnym księgowaniem przychodów zaklina rzeczywistość, żeby wykazać kolejny fikcyjny rekord.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]