W SKRÓCIE

11 – 17 marca

17.03.2014

Czyta się kilka minut

Polskie Oscary. Orły, Nagrody Polskiej Akademii Filmowej, zostały wręczone po raz 16. Statuetka dla najlepszego filmu przypadła „Idzie”, dla najlepszego reżysera – twórcy tego obrazu, Pawłowi Pawlikowskiemu. „Ida” przyniósł też nagrodę Agacie Kuleszy (najlepsza rola kobieca) oraz Jarosławowi Kamińskiemu (montaż). Film „Chce się żyć” zaowocował nagrodami dla Macieja Pieprzycy (scenariusz), Dawida Ogrodnika (najlepsza rola męska) oraz Anny Nehrebeckiej i Arkadiusza Jakubika (najlepsze role drugoplanowe). Z kolei „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego nagrodzono w kategoriach „najlepsze zdjęcia” (Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń), „najlepsza scenografia” (Anna Wunderlich), „kostiumy” (Barbara Sikorska-Bouffał) i „muzyka” (Jan Kanty Pawluśkiewicz). Za „odkrycie roku” uznano Bodo Koxa i jego pierwszy nieoffowy film „Dziewczyna z szafy”, za najlepszy film dokumentalny – „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej o Danucie Szaflarskiej, za najlepszy film europejski – „Sugar Man” Malika Bendjelloula. Kazimierz Karabasz, wybitny dokumentalista, odbierając Orła za osiągnięcia życia, przywoływał jako swe artystyczne motto zdanie Lwa Tołstoja: „Gdy z uwagą opiszesz życie swojej wioski, opiszesz świat cały”.


Zmarła Věra Chytilová. Wybitna czechosłowacka reżyserka, autorka filmów nie tyle „politycznych”, co krytykujących zakłamane (mieszczańskie, socjalistyczne...) normy obyczajowe, z których najgłośniejsze były feministyczne „Stokrotki” z 1966 r. Miała 85 lat.


I jeszcze 200 tys. złotych... dla muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej! Taką kwotę Ministerstwo Kultury przeznaczyło na „prace merytoryczne nad ekspozycją główną”, w ramach procedury odwoławczej do programu „Dziedzictwo kulturowe – wspieranie działań muzealnych”. Oznacza to skądinąd, że muzeum zwróciło się o zwiększenie dofinansowania już po otrzymaniu słynnych 6 milionów złotych, które wstrząsnęły światem kultury w Polsce. Łącznie w latach 2008-14 archidiecezja warszawska na budowę Muzeum Jana Pawła II w budynku Świątyni Opatrzności otrzymała... 44 mln zł. Sprawę bada prokuratura.


Miejsce dla Beksińskiego. Piotr Dmochowski, przez 30 lat marszand Zdzisława Beksińskiego, szuka warszawskiej instytucji, która przyjęłaby w bezpłatny wieloletni depozyt, zapewniając stałą i pełną ekspozycję, imponującą kolekcję prac artysty, na którą składa się około 50 obrazów i 50 rysunków oraz liczne fotografie. Jak do tej pory – wg opisującej sprawę „Gazety Wyborczej” – przyjęcia darowizny odmówiły Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej, Zachęta, Muzeum Narodowe i Muzeum Historyczne w Warszawie...


Transatlantyk 2014. Instytut Książki prosi o zgłaszanie kandydatur do Nagrody Transatlantyk, wyróżnienia przeznaczonego dla tłumaczy, wydawców, krytyków i animatorów życia kulturalnego, honorującego promocję literatury polskiej na świecie. W skład Kapituły Nagrody wchodzą Ksenia Starosielska, Elżbieta Tabakowska, Jerzy Jarzębski, Karol Lesman oraz Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu. Jej wysokość to 10 tysięcy euro, a wśród laureatów byli już m.in. Henryk Bereska, Anders Bodegård, Albrecht Lempp, Biserka Rajčić, Pietro Marchesani czy Vlasta Dvořáčková. Kandydatury należy nadsyłać do Instytutu Książki pocztą (ul. Szczepańska 1, 31-011 Kraków), faxem: (+48 12 429 38 29) lub e-mailem (a.bobr@bookinstitute.pl, office@bookinstitute.pl) do 31 marca br. Więcej informacji: www.instytutksiazki.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2014

Podobne artykuły

Obraz tygodnia
W wieku 90 lat w Warszawie zmarł ksiądz Jan Twardowski, poeta. Autorowi słynnej frazy "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", naszemu dawnemu współpracownikowi, poświęcamy w tym numerze "Tygodnika" specjalny dodatek.
"Jesteśmy spadkobiercami pradawnej wiedzy, którą przekazywano przez wieki... Wiele słów, których używamy automatycznie, jest w rzeczywistości jej żywym świadectwem. Ponieważ zapomnieliśmy, jakie jest prawdziwe znaczenie powszechnie używanych słów, takich jak »katolik« czy »uniwersytet« - słów, które mogłyby skierować nas w stronę jednego, w stronę uniwersalnego i niepowtarzalnego - musimy wynajdować nowe słowa, na przykład »holistyczny« (wywiedzione z greckiego »holos«, które oznacza całość albo całkowitość), aby przypominały nam o niebezpieczeństwie fragmentaryzacji i rozproszenia wiedzy. Coraz mocniej odczuwa się w świecie potrzebę, aby te dwa światy - świat nauki i świat religii - zeszły się z sobą, zdając sobie zarazem sprawę, że w obydwu patrzy się na życie z odmiennych punktów widzenia. Jeden świat, oparty na niezwykłym pomnażaniu wiedzy związanej wyłącznie z aktywnością umysłu czy też mózgu, wydaje się prowadzić nas do coraz większej złożoności i wyprowadzać nas na zewnątrz, przede wszystkim na zewnątrz nas samych. Drugi świat i jego wiedza wydają się odnosić do »bycia«, do czegoś, co prowadzi nas ku wnętrzu i tam odsłania tajemnicę" - tłumaczył Michel de Salzman, uczeń Georgija Iwanowicza Gurdżijewa (1877-1949).