W SKRÓCIE

10 – 16 grudnia 2013

17.12.2013

Czyta się kilka minut

Różewicz w „Odrze”. „»reżyser« (?) współczesny (!!) nie docenia / przeważnie czasu swoich aktorów (którzy / nie mają czasu ponieważ są zabiegani...) / miałem okazję obserwować utalentowanego / aktora który biegł po schodach reklamując / środek wigor – na pobudzenie energii – / i ledwo zdążył zadeklamować dialog / tejrezjasza – reżyser współczesny wydłuża / przedstawienie do sześciu a czasem ośmiu / godzin – w ten sposób osiąga miano genialnego / – ale jest to złudzenie... ponieważ / kiedy może przeciągać strunę lub słowo / skąd się to »wszystko« wzięło? / to jest pytanie dla współczesnego / twórcy (również reżysera teatralnego) / twórcy myślą że to się / wzięło z ministerstwa z fundacji / z widzimisię – mediów... / sponsorów” – pisze Tadeusz Różewicz w wierszu „Teatr goły”, który drukuje najnowsza „Odra” (nr 12). We wrocławskim miesięczniku znajdziemy także m.in. wiersze i prozę Janiny Katz oraz wspomnienia poświęcone tej zmarłej niedawno w Kopenhadze pisarce i tłumaczce, szkice o Kierkegaardzie i fragmenty pism duńskiego filozofa, teksty o Jane Austen, o Gałczyńskim i Tuwimie, których porównuje Mariusz Urbanek, a wreszcie blok materiałów o współczesnych „wielkich narratorach”, politykach i ekonomistach, którzy „od lat nie mają realnej władzy, a mimo to narzucili Polakom wizję kraju – spętanego, osuwającego się w przepaść, zawłaszczonego przez elity”, zdobywając przy tym „rzesze już nie tyle wyborców, co prawdziwych wyznawców”. Więcej: www.odra.net.pl.


Zmarł Peter O’Toole. Brytyjski aktor teatralny i filmowy, twórca licznych kreacji szekspirowskich, przez miliony widzów zapamiętany jako „Lawrence z Arabii” w filmie Davida Leana. Miał 81 lat.


Zmarła Barbara Hesse-Bukowska. Pianistka (ur. 1930 r.), laureatka Konkursu Chopinowskiego w 1949 r., wielokrotna jurorka Konkursu, a także wykładowczyni akademii muzycznych we Wrocławiu i Warszawie, nauczycielka kilku pokoleń pianistów. Miała 83 lata (wspomnienie w artykule Anny Arno na str. 53).


Zmarł Zbigniew Karkowski. Awangardowy kompozytor, uczeń m.in. Pierre’a Bouleza, Oliviera Messiaena i Iannisa Xenakisa, współtwórca nurtu muzyki „noise”, od dwudziestu lat mieszkający w Tokio. Miał 55 lat.


Prezeska Holland. Agnieszka Holland – jako pierwsza kobieta na tym stanowisku – została wybrana prezeską zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.


„Za kratami nie noszą burek”. Główną nagrodę 13. Międzynarodowego Festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie otrzymał irański reżyser Nima Sarvestani za dokument „Za kratami nie noszą burek”, zrealizowany w afgańskim więzieniu dla kobiet oskarżonych o wykroczenia przeciwko szariatowi. Film „ukazuje tragiczny paradoks: w więzieniu kobiety doznają poczucia bezpieczeństwa – poprzednie życie było dla nich więzieniem. Mieszkają razem z dziećmi za murami, w tym »mieście kobiet«, traktowane ze zrozumieniem przez nadzorców. Więzienie chroni je przed zemstą rodzin, przed mężami, którzy grozili im śmiercią – pisze w „Gazecie Wyborczej” Tadeusz Sobolewski. – Tylko w momencie widzenia z mężem kobieta przyjmuje dawną rolę i zakłada burkę. Nie musi jej nosić przy więziennych nadzorcach, jest przez nich chroniona! Obserwacyjny dokument Sarvestaniego wnika w wewnętrzny dramat dwóch kobiet: czy wyjście z więzienia będzie dla nich uwolnieniem, czy powrotem do dawnej sytuacji?”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 51-52/2013