Reklama

Ładowanie...

W poszukiwaniu klucza

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Ingolf Wunder, jeden z przegranych tegorocznego Konkursu Chopinowskiego, ma inteligencję, wrażliwość muzyczną i znaczne możliwości techniczne, ale klucza do Chopina jeszcze musi szukać.
Ingolf Wunder
C

Chopin - poeta fortepianu: brzmi ładnie i może stanowić namiastkę określenia idiomu jego twórczości. Można by tą metaforą nadal obracać, ale kłopot w tym, że Chopin był, czym był, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, a wiadomo, że poetą się bywa. Niekiedy.

A zatem język nie ma narzędzi, by Chopina jakoś zwięźle określić, albo też kompozytor osiągnął coś więcej. I to coś przenosi się jak przekleństwo na pianistów próbujących wykonywać jego muzykę. Bo można, będąc doskonałym pianistą, nigdy nie być chopinistą, można do tej pozycji stopniowo dorastać, a potem z wiekiem ją utracić, wraz z gibkością palców. Nie sposób jednak chopinistą bywać od czasu do czasu. Jeśli się raz zdobędzie klucz do interpretacji twórczości Chopina, nosi się go do końca artystycznej drogi.

Wysłuchawszy recitalu Austriaka Ingolfa Wundera (odpadł po II etapie...

5220

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]